Doronicum orientale, Doronicum caucasicum – omieg kaukaski, żółte margerytki

Doronicum orientale, Doronicum caucasicum – omieg kaukaski, żółte margerytki


Doronicum orientale, Doronicum caucasicum - omieg kaukaski
Doronicum orientale, Doronicum caucasicum – omieg kaukaski

Dekoracyjność: Obfite kwitnienie wiosenne, później roślina przechodzi spoczynek.

Pochodzenie i opis: Europa południowo-wschodnia do Azji Mniejszej, w jasnych lasach i rzadkich zaroślach. Tworzą bulwiasto zgrubiałe korzenie. Wysokość 40-60 cm. Tworzy rozetę ze wzniesionymi pędami kwiatostanowymi. Liście szeroko sercowate, żywo zielone. Kwiaty to żółte koszyczki osadzone pojedynczo na wierzchołkach wzniesionych łodyg. Kwitnienie w IV-V. Po kwitnieniu liście przechodzą spoczynek letni.

Wymagania: Gatunek niewybredny. Stanowisko raczej chłodne, półcieniste lub słoneczne, jeżeli gleba jest dostatecznie wilgotna. Gleba średnio wilgotna, lekka, próchniczna.

Uprawa: Podlewać w suchych okresach, ponieważ gatunek ten nie znosi suszy. Umiarkowanie zasilać nawozami. Usuwać przekwitłe kwiaty, aby przedłużyć kwitnienie. Chronić przed ślimakami i ślinikami. Warto co 3-4 lata wykopywać karpy z ziemi, dzielić i sadzić ponownie.

Rozmnażanie: Przez podział poza okresem kwitnienia. Z nasion, które kiełkują bardzo łatwo po 10 dniach. Pierwszy raz siewki pikuje się kępkami, ponieważ są bardzo drobne.

Zastosowanie: Na rabaty w lekkim cieniu, do tworzenia niewielkich grup ogrodowych. Nie sadzić na brzegu rabaty, ani w większych grupach, ponieważ po kwitnieniu część nadziemna zamiera.


 

0

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rośliny ozdobne