Draba aizoides – głodek mrzygłód

Draba aizoides – głodek mrzygłód


Draba aizoides – głodek mrzygłód

Pochodzenie i opis

Draba aizoides – głodek mrzygłód to bardzo wdzięczna malutka roślinka górska, doskonała do skalnych partii ogrodu. Ozdobą jej są drobne rozetki liściowe oraz żółte wiosenne kwiaty.

Jest to gatunek bardzo łatwy w uprawie i niewymagający, dobrze znosi, a wręcz potrzebuje warunków głodowych (stąd nazwa).

Pochodzi z gór Europy. Jest naszym krajowym gatunkiem. Rośnie dziko na skałach wapiennych i dolomitowych. Osiąga wysokość zaledwie 5-10 cm. Rośnie wolno i mogą jej zagrażać silniej rosnące rośliny. Tworzy gęste, zielone i zimozielone kobierce. Liście zebrane w małe rozetki, sztywne i zaopatrzone w szczeciniaste włoski. Kwiaty drobne, jasnożółte, zebrane w grona na krótkich łodyżkach. Kwitnienie w III-IV.

Wymagania i uprawa

Stanowisko powinno być słoneczne i suche. Głodek nie jest wymagający co do gleby, ale lepiej rośnie na glebie słabszej i uboższej. Gleba powinna mieć odczyn lekko zasadowy.

Głodek rozmnażamy przez wysiew nasion. Nasiona zbieramy w miarę dojrzewania, ponieważ bardzo szybko się osypują i wysiewamy do gruntu późną jesienią, gdyż wymagają przemrożenia. Podział i sadzonkowanie najlepiej przeprowadzać w VII-VIII.

Zastosowanie

Jest to bardzo cenna roślina okrywowa na rabaty skalne, na suche murki i skarpy kwiatowe, do wypełniania szpar między kamieniami i płytami chodnikowymi.


 

0

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rośliny ozdobne