Dzielimy i przesadzamy piwonie


Więcej o piwonii lekarskiej

Kępa piwonii przed podziałem

Piwonie przesadzamy i dzielimy w drugiej połowie sierpnia i na początku września. Jest to najlepszy czas, gdyż piwonie dawno już przekwitły, a podzielone rośliny zdążą się do zimy ukorzenić i nabrać sił przed kolejnym sezonem. Podział karp to najprostszy sposób rozmnażania peonii. Jednak karpy wieloletnich, rozrośniętych roślin są tak wielkie, że możemy mieć duży problem z ich wykopaniem i podziałem.

Technika podziału karp piwonii
Peonia wyrastająca wiosną

Przed wykopaniem warto karpę okopać wokół, tak aby jak najmniej uszkodzić korzenie. Następnie podważamy delikatnie karpę z kilku stron, najlepiej zrobić to w 2-3 osoby. Po wyjęciu karpy z ziemi ścinamy liście i pędy na wysokość ok. 4 cm. Przed podziałem karpę dokładnie opłukujemy pod bieżącą wodą (uważając aby nie uszkodzić pąków) – lepiej wtedy widzimy pąki i korzenie, a następnie przez parę godzin obsuszamy. Lekko podsuszone korzenie są bardziej elastyczne i łatwiej się je dzieli. Usuwamy wszystkie chore i uszkodzone części karpy. Do dzielenia używamy mocnych narzędzi (ostry szpadel, duży nóż, siekierka), często przydatna jest druga osoba do pomocy. Karpy dzielimy na fragmenty 3-5 pąkowe, z 1-3 zdrowymi, nieuszkodzonymi korzeniami marchwiastymi. 

Same korzenie (oderwane lub odcięte bez pąków) są bezużyteczne, natomiast pąki z fragmentem korzenia mogą być traktowane jako sadzonka. Fragmenty 1-2 pąkowe są zbyt małe i musimy się wtedy liczyć z tym, że tak rozmnożona roślina zakwitnie po ok. 5 latach, albo nie zakwitnie wcale. Tak intensywny podział stosujemy najczęściej wtedy, gdy chcemy rozmnożyć w krótkim czasie cenną unikatową odmianę.

Podzieliliśmy i co dalej

Po rozmnożeniu od razu przystępujemy do sadzenia roślin na wybranym miejscu. Miejsce sadzenia warto wzbogacić kompostem lub dobrze rozłożonym obornikiem. Nowe rośliny sadzimy na tyle płytko, aby pąki znajdowały się najwyżej 5 cm pod powierzchnią ziemi. Posadzone zbyt głęboko mogą nigdy nie zakwitnąć. Po posadzeniu rośliny obficie podlewamy i ściółkujemy np. kompostem. Przed nastaniem mrozów warto młode rośliny dodatkowo okryć słomą lub liśćmi. W następnych latach rośliny te nie będą już wymagały okrywania na zimę.


2

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Rośliny ozdobne