Elaeagnus angustifolia – oliwnik wąskolistny

Elaeagnus angustifolia – oliwnik wąskolistny


Oliwnik wąskolistny wyglądem przypomina drzewko oliwne (jest zresztą jego krewniakiem). Ma podobne wąskie srebrzyste liście i owoce wyglądające jak małe oliwki. Jest jednym z najlepszych gatunków do sadzenia w miejscach silnie zanieczyszczonych i o bardzo słabej, zniszczonej glebie.

Elaeagnus angustifolia – oliwnik wąskolistny, pachnące kwiaty

Pochodzenie: Azja, Europa południowa.

Dekoracyjność: Srebrzyste ulistnienie (pokryte drobnymi srebrnymi tarczkami), silny zapach kwiatów.

Oliwnik wąskolistny, charakterystyczny powykręcany pień

Opis: Oliwnik wąskolistny jest szerokim krzewem lub niewielkim drzewem. Jest szybko rosnący, dorasta do 14 m. wysokości, jednakże ma płytki system korzeniowy, łatwo przewraca się i jest w związku z tym gatunkiem krótkowiecznym. Pędy ma  zwisające, często cierniste, srebrzyste. Liście są wąskie, podobne do liści wierzby, srebrzyste. Kwiaty drobne, żółto srebrzyste, intensywnie pachnące, miododajne, niepozorne. Kwitnienie w VI-VII. Owoce nieduże, srebrzyste, suche i mączyste (VII-X). W smaku podobno przypominają orzechy.

Owoce oliwnika są podobne do małych oliwek

Wymagania: Najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym (gatunek wybitnie światłolubny) i suchym. Gatunek kserofityczny i pionierski, ponieważ doskonale znosi gleby lekkie, bardzo suche, przepuszczalne. Najlepsze są gleby wapienne, mogą być nawet mocno zasolone. Doskonale znosi zanieczyszczone powietrze miejskie. Jest mrozoodporny. Dobrze znosi cięcie.

Zastosowanie: Do sadzenia pojedynczo lub w niewielkich grupach, szczególnie cenny na trawnikach, ponieważ wtedy dobrze uwydatnia się jego srebrzyste ulistnienie. Można wykorzystywać go na strzyżone i niestrzyżone żywopłoty w miejscach bardzo suchych i o słabej glebie. Stosowany jest jako gatunek pionierski. Owoce zawierają kwasy tłuszczowe i dlatego są wykorzystywane w przemyśle farmaceutycznym. Doskonale nadaje się do rekultywacji gleb zdegradowanych.

Rozmnażanie: Wysiew nasion po stratyfikacji, przez odkłady lub odrosty korzeniowe.


0

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rośliny ozdobne