Eranthis hyemalis – rannik zimowy

Eranthis hyemalis – rannik zimowy


eranthis-hyemalis-rannik-zimowy

Pochodzenie i opis

Eranthis hyemalis – rannik zimowy rośnie dziko w lasach Europy Południowej i Azji Mniejszej. Ma ozdobne późnozimowe i wczesnowiosenne żółte kwiaty. Kwiaty otoczone są kołnierzykiem liści.

Rannik jest jedną z najwcześniej kwitnących bylin. Jest rośliną bulwiastą zimującą w gruncie.

Rannik wytwarza bulwy korzeniowe. Osiąga wysokość ok. 10 cm. Pierwsze liście osadzone są w okółkach, po 3 na szczycie ogonka. Liście tworzą kryzę pod kwiatami i rozwijają się razem z kwiatami. Kwiat nie jest zróżnicowany na kielich i koronę. Zbudowany jest z 6-8 płatków o intensywnej żółtej barwie i delikatnym zapachu. Następnie, po kwitnieniu, pojawiają się gęste liście właściwe i torebkowate owoce. Latem część nadziemna stopniowo zupełnie zanika.

Ranniki są niskie i delikatne, ale doskonale widoczne z daleka na tle śniegu. Kwitną bowiem już w II-III. Kwitnienie jest długie i obfite.

Po kwitnieniu rośliny bardzo łatwo zawiązuje nasiona, umieszczone w zielonych torebkach. Nasiona te rozsiewają się po ogrodzie, dając obfity samosiew.

Eranthis hyemalis – rannik zimowy
Owocostany rannika
Wymagania i uprawa

Rannik dobrze rośnie na stanowiskach półcienistych lub słonecznych, ciepłych, osłoniętych od wiatrów. Gleba powinna być próchniczna, wilgotna, o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym.

Bulwy wykopujemy jeszcze przed całkowitym zaschnięciem liści, a do gruntu sadzimy we IX. Przed sadzeniem warto namoczyć bulwy przez dobę w letniej wodzie, gdyż napęczniałe szybciej zaczną się rozwijać. W czasie wegetacji rośliny wymagają systematycznego podlewania i nawożenia. Przed zimą warto przykryć rośliny torfem lub korą.

Rannik rozmnażamy przez oddzielanie nowych bulw lub podział starych (co 2-3 lata) po wykopaniu w V. Podzielone bulwy można od razu wysadzić do gruntu lub przechować je do jesieni w wilgotnym torfie.

Można też rozmnażać rannik przez nasiona wysiewane w maju do skrzyneczek. Nasiona kiełkują następnej wiosny. Po dwóch latach uzyskujemy bulwki, które jesienią sadzimy do gruntu. Rośliny produkowane z nasion kwitną po 3-4 latach od wysiewu. Gatunek daje gęsty samosiew.

Zastosowanie

Rannik doskonale nadaje się do tworzenia dużych grup.

Szczególnie ładnie wygląda w połączeniu z fioletowo kwitnącymi krokusami. Krokusy zaczynają kwitnąć wtedy, gdy rannik jest w pełni kwitnienia. Bardzo dobrze prezentuje się pod drzewami i krzewami. Długo rośnie w jednym miejscu. Nadaje się do sadzenia w niewielkich grupach w ogródkach skalnych.

Eranthis hyemalis – rannik zimowy


0

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rośliny ozdobne