Eremurus robustus – pustynnik olbrzymi, igła Kleopatry


Eremurus robustus – pustynnik olbrzymi, igła Kleopatry
Eremurus robustus – pustynnik olbrzymi, igła Kleopatry

Pochodzenie i opis: Rośnie dziko na stepach Turkiestanu. Wysokość 200-250 cm. Część podziemną stanowią korzenie bulwiaste rozchodzące się gwiaździście na boki (podobne są do dużej rozgwiazdy). Tworzy rozetę przyziemnych liści i jeden wysoki pęd kwiatostanowy. Liście mieczowate, wąskie, ostre, niebieskozielone, wcześnie wyrastające, ale żółknące już w okresie kwitnienia. Kwiaty gwiazdkowate, zebrane w groniasty, okazały kwiatostan, żółte, białe lub różowe. Kwitnienie w V-VII. Po kwitnieniu na łodydze tworzą się kuliste owoce, początkowo zielone, z czasem piaskowe. Po kwitnieniu część nadziemna zasycha, a pozostaje tylko część

Eremurus robustus – pustynnik olbrzymi, igła Kleopatry
Eremurus robustus – pustynnik olbrzymi, igła Kleopatry

podziemna.

Wymagania: Stanowisko słoneczne, ciepłe, zaciszne i suche. Gleba lekka, sucha do średnio wilgotnej, piaszczysta, ciepła, dobrze zdrenowana. Nie znosi wilgotnych miejsc. W surowe zimy może przemarzać.

Uprawa: Sadzenie bulwiastych korzeni powinno przypadać na wrzesień. Sadzić ostrożnie, tak aby nie uszkodzić kruchych korzeni. Przed sadzeniem konieczne jest wysypanie warstwy drenażu o grubości ok.15 cm. Korzenie zakopać na głębokość 12-15 cm.

Wiosną zasilać nawozem mineralnym oraz mocniej podlewać. Wiosenne przymrozki mogą uszkadzać świeżo wyrosłe liście, dlatego warto je na noc przykrywać folią lub plastikowym pojemniczkiem. W suche lata trzeba rośliny regularnie podlewać, a w czasie obfitych deszczów zabezpieczać przed nadmiernymi opadami np. folią. W razie niesprzyjającego lata warto wykopać rośliny po kwitnieniu.

Pod koniec lata, po przekwitnięciu i zamarciu części nadziemnej bulwy należy trzymać sucho (najlepiej glebę przykryć folią). Przed zimą należy przykryć pustynniki warstwą liści lub słomy, a usunąć na przedwiośniu (liście wyrastają bardzo wcześnie).

Rozmnażanie: Przez wysiew nasion zaraz po zbiorze, przez podział korzeni bulwiastych w okresie spoczynku tj. po kwitnieniu. Dzielimy okazy 4-5-letnie.

Zastosowanie: Do ogrodów stepowych, pojedynczo na trawnikach, rzadko na rabaty bylinowe, owocostany wykorzystywane są do suchych bukietów.


0

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Rośliny ozdobne