Erica carnea – wrzosiec krwisty

Erica carnea – wrzosiec krwisty


Erica carnea – wrzosiec krwisty

Pochodzenie: Porasta góry południowej Europy. Rośnie dziko na słonecznych ciepłych stokach Alp i Apeninów.

Dekoracyjność: Wczesnowiosenne kwiaty. Szeroko się rozrasta i tworzy barwne kępy.

Opis: Krzewinka dorastająca do 30 cm. Liście igiełkowate, zebrane po 4 w okółkach, zimozielone. Kwiaty dzwonkowate, różowo-czerwone, wyrastające w kątach liści, osadzone wzdłuż gałązek w baldachogrona. Kwitnienie już w II-IV.

Erica carnea – wrzosiec krwisty

Wymagania: Stanowisko słoneczne choć dobrze znoszą półcień (w przeciwieństwie do wrzosów). Dobrze rośnie na próchnicznych, dość wilgotnych ale przepuszczalnych glebach. Jest tolerancyjny w stosunku do odczynu gleby (nie wymaga tak silnie kwaśnej gleby jak wrzos, a nawet toleruje gleby wapienne). Warto ściółkować glebę wokół roślin. Po kwitnieniu wymaga przycięcia, wtedy mocno się zagęszcza. Nie lubi przesadzania, dlatego lepiej sadzić rośliny doniczkowane. Przed zimą należy okryć rośliny materiałem lekkim, przewiewnym, przepuszczającym światło (stroisz, biała agrowłóknina). Jesienią i w czasie odwilży należy rośliny podlewać, aby nie dopuścić do suszy fizjologicznej w czasie bezśnieżnej mroźnej zimy. Gleba wokół roślin wymaga ściółkowania wiosną i jesienią w celu zabezpieczenia przed wysychaniem.

Erica carnea – wrzosiec krwisty

Zastosowanie: Doskonale komponuje się z innymi roślinami z rodziny wrzosowatych (azalie, różaneczniki, wrzosy) oraz z niewielkimi iglakami. Podstawowy gatunek do ogrodów wrzosowiskowych, na skalniaki, a także na rabaty bylinowe i do ogrodów naturalistycznych. Najładniej wygląda w dużych grupach jednoodmianowych, tworzących barwne dywany. Roślina miododajna.

Rozmnażanie: Najczęściej przez sadzonki zielne z piętką (kawałkiem zeszłorocznego pędu), przez odkłady i kopczykowanie. Siew stosowany jest rzadko.

W Polsce rośnie dziko jeden gatunek wrzośca – wrzosiec bagienny (Erica tetralix) – można go znaleźć na torfowiskach wysokich w Wielkopolsce, na Pomorzu i Dolnym Śląsku. Jest gatunkiem kwitnącym latem, dość popularnym w ogrodach. Wymaga przycinania pędów wczesną wiosną.


0

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rośliny ozdobne