Erigeron x hybridus – przymiotno ogrodowe, turzan


Erigeron x hybridus - przymiotno ogrodowe, turzan
Erigeron x hybridus – przymiotno ogrodowe, turzan

Pochodzenie i opis: Mieszańce otrzymane w wyniku selekcji. Gatunki wyjściowe nie są bliżej ustalone, ale pochodzą ze strefy umiarkowanej, przede wszystkim z Ameryki Północnej i nie mają walorów dekoracyjnych. Wysokość 50-80 cm. Tworzy kępy rozetkowych liści ze wzniesionymi, sztywnymi owłosionymi pędami. Liście łopatkowate. Kwiaty podobne do kwiatów astrów, ale nieco delikatniejsze, o barwie uzależnionej od odmiany (ale zawsze z żółtym środkiem), zebrane w baldachogrona na szczytach łodyg. Kwitnienie w VI-VII/ IX. Po kwitnieniu zostaje zwarta masa liści.

Wymagania: Rośliny nie mające specjalnych wymagań. Stanowisko nasłonecznione i ciepłe. Gleba średnio wilgotna, dobrze zdrenowana, żyzna i głęboka. Na glebie ciężkiej rośnie mniej bujnie. Dobrze znosi suszę.

Uprawa: Po kwitnieniu należy nawieźć rośliny i ściąć pędy, aby pobudzić do ponownego kwitnienia we IX. Pokładające się pędy lekko podpierać. Rośliny słabiej kwitnące regularnie ciąć, dzielić i przesadzać co 3-4 lata. Rośliny pozostające dłużej w tym samym miejscu zamierają od wewnątrz kępy.

Rozmnażanie: Przez podział zimą lub latem po pierwszym kwitnieniu. Przez sadzonki z piętką w III-IV z podpędzonych w szklarni roślin. Z nasion.

Zastosowanie: Na rabaty bylinowe, na kwiat cięty (kwiaty muszą być całkowicie rozwinięte). W wodzie utrzymują świeżość do 10 dni.


 

0

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rośliny ozdobne