Erythronium hybrida – psiząb mieszańcowy


Erythronium hybrida - psiząb mieszańcowy
Psiząb mieszańcowy
Pochodzenie i opis 

Erythronium hybrida – psiząb mieszańcowy jest mieszańcem gatunków cebulowych rosnących dziko na południu Europy (rośnie już na Słowacji). Cebula jest wieloletnia. Wytwarza duże, szerokie, nakrapiane liście. W IV-V pojawiają się liliokształtne kwiaty o różnych barwach, w zależności od odmiany. Płatki kwiatów są charakterystycznie wywinięte do tyłu. Po kwitnieniu część nadziemna stopniowo zamiera.

Czy wiesz że …

Nazwa gatunku dzikiego – Erythronium dens-canis pochodzi od kształtu cebuli, przypominającej ząb psa (dens-canis) – jest biała, wydłużona, zwężona z jednej strony.

Wymagania i uprawa

Psiząb najlepiej rośnie w miejscach chłodnych i wilgotnych, pod osłoną drzew i krzewów. Preferuje gleby żyzne, próchniczne, stale lekko wilgotne. Lubi przez wiele lat pozostawać w tym samym miejscu. Cebule rozsadza się co 3-4 lata we IX. Po posadzeniu, przed pierwszą zimą wymagają okrycia na zimę trocinami lub korą.

Erythronium hybrida - psiząb mieszańcowy
Kwitnący psiząb mieszańcowy
Zastosowanie

Psiząb jest doskonałą rośliną do tworzenia dużych grup na półcienistych i cienistych rabatach. Szczególnie ładnie wyglądają mocno rozrośnięte kępy w towarzystwie paproci czy miodunki plamistej.

W kuchni wschodniej cebule wykorzystuje się jako dodatek do rosołu oraz dań mlecznych.


0

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rośliny ozdobne