Erythronium hybrida – psiząb mieszańcowy


Erythronium hybrida - psiząb mieszańcowy
Erythronium hybrida – psiząb mieszańcowy

Pochodzenie i opis: Gatunek cebulowy rosnący dziko na południu Europy (rośnie już na Słowacji). Cebula jest wieloletnia. Wytwarza duże, szerokie, nakrapiane liście. W IV-V pojawiają się liliokształtne kwiaty o różnych barwach, w zależności od odmiany. Płatki kwiatów są charakterystycznie wywinięte do tyłu. Po kwitnieniu część nadziemna stopniowo zamiera.

Czy wiesz że …

Nazwa gatunku dzikiego – Erythronium dens-canis pochodzi od kształtu cebuli, przypominającej ząb psa (dens-canis) – jest biała, wydłużona, zwężona z jednej strony.

Wymagania: Psiząb najlepiej rośnie w miejscach chłodnych i wilgotnych, pod osłoną drzew i krzewów. Preferuje gleby żyzne, próchniczne, stale lekko wilgotne. Lubi przez wiele lat pozostawać w tym samym miejscu, cebule rozsadza się co 3-4 lata we IX. Po posadzeniu, przed pierwszą zimą wymagają okrycia na zimę trocinami lub korą.

Zastosowanie: Doskonała roślina do tworzenia dużych grup na półcienistych i cienistych rabatach, szczególnie ładnie wyglądają mocno rozrośnięte kępy w towarzystwie paproci czy miodunki plamistej. W kuchni wschodniej cebule wykorzystuje się jako dodatek do rosołu oraz dań mlecznych.


 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.