Eschscholzia californica – maczek kalifornijski

Pochodzenie i opis
Eschscholzia californica – eszolcja kalifornijska, pozłotka, maczek kalifornijski ma pomarańczowe, bardzo liczne kwiaty. Ozdobna jest także morska zieleń liści. Maczek pochodzi z Południowej Kalifornii. Dorasta do wysokości 40 cm.
Roślina tworzy wzniesioną, rozgałęzioną łodygę. Liście są silnie pierzaste, podobne do liści koperku. Liście i pędy są w odcieniu niebieskawym. Ze względu na ładne ulistnienie roślina ta jest ozdobna także wtedy, gdy nie kwitnie. Wytwarza silny korzeń palowy nieco podobny z kształtu i barwy do korzenia marchwi.
Maczek jest rośliną jednoroczną wysiewaną wprost do gruntu.
Kwiaty są podobne do maków, ale drobniejsze, 4-płatkowe. Osadzone są pojedynczo na łodygach. Są najczęściej żółte, pomarańczowe, rzadziej różowe, czerwone czy białe, błyszczące. Bardzo cenne są odmiany o kwiatach półpełnych i pełnych. Kwiaty otwierają się tylko w dni słoneczne. Są nietrwałe, ale ciągłe zawiązywanie nowych kwiatów czyni tę cechę niezauważalną. Kwitnienie rozciąga się aż do pierwszych mrozów. Owocem jest torebka. Nasiona są drobne, brązowe, prawie kuliste (400-700 sztuk/1 g).

Wymagania i uprawa
Dla maczka stanowisko musi być koniecznie mocno nasłonecznione i ciepłe. Maczek wymaga gleb lekkich, przepuszczalnych, wapiennych. Podczas dłuższych okresów intensywnych opadów łatwo zapada na choroby grzybowe i masowo wypada. Na zbyt żyznych glebach rośnie bardzo bujnie, ale słabo kwitnie. Ze względu na korzeń palowy nie znosi przesadzania.
Nasiona wysiewamy do gruntu na początku IV. Można też wysiać nasiona we IX to wtedy maczek kwitnie już w V następnego roku. Po wzejściu należy siewki przerwać pozostawiając rośliny w rozstawie 10 cm x 25 cm. Aby przedłużyć kwitnienie należy systematycznie usuwać przekwitnięte kwiaty.

Zastosowanie
Maczek jest doskonałą rośliną sezonową do tworzenia zestawień z bylinami i krzewami na rabatach. Może być stosowany w ogródkach skalnych, murkach kwiatowych, obwódkach. Nie nadaje się natomiast na kwiat cięty, gdyż kwiaty są bardzo nietrwałe.