Fagus sylvatica – buk pospolity

Obejrzyj album ze zdjęciami buka 


Buk ma jasną korę i nasadę pnia jak stopa słonia
Kolczaste owoce buka zwane bukwią

Opis: Długowiecznie, wolno rosnące drzewo dorastające do 30 m. wysokości, obok dębów i platanów „najdostojniejsze” w naszych parkach i ogrodach. Zachwyca gładką srebrną korą i nasadą pnia wyglądającą jak stopa słonia oraz szeroką koroną. Pąki ma bardzo długie i ostre, wyglądające prawie jak kolce. Liście owalne, całobrzegie (bez ząbków w odróżnieniu od podobnych liści grabu), o brzegu falistym. Liście pięknie przebarwiają się jesienią na pomarańczowo i brązowo (słynne bieszczadzkie jesienne zachwycające widoki!). Młode liście mają na brzegach delikatne owłosienie. Kwiaty rozdzielnopłciowe, niepozorne, kwitnienie wiosną. Owoce, tzw bukwie, to brązowe orzeszki osadzone w kolczastej torebce, aksamitnej w środku.

Buk szczególnie imponująco wygląda jesienią. Tu buki nad Soliną

Owoce są jadalne, bardzo smaczne i pożywne, obfite owocowanie obserwowane jest co kilka lat.

Występowanie: W Europie, rośnie dziko w Polsce, głównie na Pomorzu (Puszcza Bukowa w okolicach Szczecina), na Pogórzu, w Bieszczadach, w Górach Świętokrzyskich. Nie jest spotykany w lasach Mazowsza, Mazur, Warmii, Kurpiów.

Młode liście buka mają charakterystyczne włoski

Wymagania: Jest gatunkiem o dużych wymaganiach siedliskowych. Wymaga żyznych, głębokich, stale wilgotnych gleb. Latem wymaga dodatkowego podlewania przez kilka lat po posadzeniu. Dobrze rośnie tylko w delikatnym, wilgotnym powietrzu (tereny nadmorskie), źle znosi silne mrozy i wiosenne przymrozki. Nie jest wrażliwy na zanieczyszczone powietrze, dlatego chętnie jest sadzony w miastach. Typowy gatunek cienioznośny. Dobrze znosi cięcie i dlatego nadaje się na żywopłoty i szpalery. Gładka kora buka jest na tyle delikatna, że nie należy go sadzić w miejscach gdzie mogłaby być stale uszkadzana (np. parkingi).

Buk ma bardzo długie i ostre jak ciernie pąki

Zastosowanie: Doskonały gatunek alejowy i parkowy – do tworzenia alei oraz sadzony pojedynczo w celu uwydatnienia pokroju. Doskonały na szpalery (wysokie żywopłoty) szczególnie w miejscach zacienionych. Cenny gatunek w ekosystemach leśnych – obfity opad łatwo rozkładających liści ma znaczenie glebotwórcze. Orzeszki są cennym pokarmem dla zwierząt leśnych.

Fagus sylvatica – buk zwyczajny w formie żywopłotu

Odmiany:

`Atropunicea` – odmiany o purpurowych liściach.

`Pendula` – odmiana zwisająca

`Fastigiata` – odmiana kolumnowa

`Tricolor` – odmiana o liściach trójbarwnych


0

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rośliny ozdobne