Gaillardia x hybrida – gailardia ogrodowa

Gaillardia x hybrida – gailardia ogrodowa


Gaillardia x hybrida - gailardia ogrodowa
Gaillardia x hybrida – gailardia ogrodowa

Pochodzenie i opis: Mieszańce pochodzące od gatunków północnoamerykańskich (G.aristata syn.G.grandiflora, G.pulchella). Korzeni się głęboko. Wysokość 50-120 cm. Tworzy kępę rozetkowych liści z wyrastającymi, często pokładającymi się pędami kwiatostanowymi. Łodygi i liście owłosione, liście odziomkowe pierzastosieczne, łodygowe wydłużone i całobrzegie.

Koszyczki kwiatowe osadzone pojedynczo na długich pędach kwiatostanowych, kwiaty języczkowe najczęściej żółtoczerwone, a kwiaty rurkowe czerwone. Wiele form ma tak krzykliwe barwy, że nazywane są też „papuzimi kwiatami” i nie zawsze dobrze prezentują się w towarzystwie stonowanych barw kwiatów bylin. Kwitnienie długie, w VII-IX. Gatunek krótkowieczny (często zachowują się jak rośliny dwuletnie, a tylko część żyje 3-4 lata).

Wymagania: Stanowisko słoneczne. Co do gleby gatunek mało wymagający, wystarczy lekka i przepuszczalna, gdyż korzeni się głęboko oraz koniecznie dobrze zdrenowana.  W początkowym okresie wzrostu wymaga obfitego nawadniania. Na glebach słabo przepuszczalnych może ginąć w ciągu zimy.

Uprawa: Kwitnące pędy trzeba palikować. We wrześniu należy ściąć wszystkie kwiaty ponad liśćmi, aby zmusić rośliny do wydawania nowych pędów u podstawy starych, co przedłuża żywotność roślin, wpływa na lepsze kwitnienie w następnym roku i zwiększa szanse na przezimowanie. Jednakże zabieg ten nie zawsze sprzyja przedłużeniu życia gailardiom. Łatwo się rozsiewa i może zachwaścić ogród, lepiej więc ścinać przekwitłe kwiatostany. Źle znosi przesadzanie, dlatego nie zalecana jest uprawa w szkółkach gruntowych.

Rozmnażanie: Z nasion w V, które kiełkują po 14 dniach. Siewki pikować do doniczek. Przez sadzonki korzeniowe długości 5-10 cm, w III-IV, ułożone płasko w skrzynkach. Korzenie wydaje tylko 40-60% z nich. Przez podział roślin wiosną co 2-3 lata, a na glebie suchej i piaszczystej, gdzie wytworzyły długi korzeń palowy co 4-5 lat.

Zastosowanie: Na rabaty bylinowe, na kwiat cięty (długo trzymają się w wazonie). Odmiany karłowe mogą być sadzone w ogrodzie skalnym. Gailardie nie powinny być sadzone w trwałych zestawieniach bylinowych ze względu na swoją krótkowieczność.


0

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rośliny ozdobne