Gaultheria procumbens – golteria rozesłana, golteria pełzająca

Gaultheria procumbens – golteria rozesłana


Gaultheria procumbens - golteria rozesłana
Gaultheria procumbens – golteria rozesłana
Pochodzenie i opis

Gaultheria procumbens – golteria rozesłana, golteria pełzająca to niska, zimozielona krzewinka.  Jest krewniaczką wrzosów i wrzośców (ta sama rodzina – wrzosowate). W ogrodach sadzi się ją przede wszystkim dla pięknych czerwonych owoców, które bardzo długo utrzymują się na roślinie.

Golteria jest zimozieloną krzewinką stosowaną w ogrodach wrzosowiskowych.

Golteria rośnie dziko w lasach i na torfowiskach Ameryki Północnej. Jest niską krzewinką dorastającą do 15 cm. Golteria rośnie stosunkowo wolno i nie rozrasta się zbyt ekspansywnie.

Pędy golterii pokładają się. Dzięki nim oraz dzięki wytwarzaniu długich cienkich  kłączy rozrasta się bardziej na boki niż do góry. Liście ma drobne, błyszczące, zimozielone. Zimą część liści przebarwia się na czerwono, co jeszcze dodaje roślinie uroku.

Kwiaty są niepozorne, dzwonkowate, biało różowe, pachnące. Nie mają one znaczenia zdobniczego. Golteria kwitnie w VI-VIII.

Gaultheria procumbens - golteria rozesłana, golteria pełzająca
Golteria ma niepozorne kwiaty

Największą ozdobą golterii są czerwone, błyszczące owoce (kuliste torebki), które pojawiają się na początku jesieni. Owoce długo utrzymują się na roślinie. Roztarte liście i pędy pachną delikatnie kamforą.

Gaultheria procumbens - golteria rozesłana
Gaultheria procumbens – golteria rozesłana, golteria pełzająca
Wymagania i uprawa

Golteria to gatunek mało wymagający i łatwy w uprawie. Najlepiej rośnie w miejscach półcienistych i cienistych, chłodnych i wilgotnych. Golterię można też sadzić w miejscach słonecznych, ale wtedy wymaga systematycznego podlewania w czasie upałów. Gleba powinna być przepuszczalna, z dużą ilością próchnicy, najlepiej kwaśna. Golteria mimo zimozielonych liści dobrze znosi nasze zimy.

Roślina nie wymaga żadnych specjalnych zabiegów uprawowych. Dobrze reaguje na coroczne ściółkowanie kwaśną korą iglastą. W czasie upałów wymaga regularnego podlewania. Nie jest ekspansywna. Zimą, szczególnie na wschodzie Polski, warto golterię osłonić przewiewnym, przepuszczającym światło, materiałem (stroiszem, włókniną). Osłaniamy głównie w celu ocienienia przed nadmiarem wysuszającego zimowego słońca.

Rozmnażanie

Stosunkowo łatwo rozmnażamy golterię przez kłącza oraz przez podział rozrośniętych egzemplarzy.

Zastosowanie

Golteria jest przede wszystkim doskonałą rośliną okrywową, szczególnie do niewielkich ogrodów. Doskonale pasuje do ogrodów wrzosowiskowych, w towarzystwie wrzosów, wrzośców i pierisów. Świetnie prezentuje się w pojemnikach. Jest rośliną leczniczą. Olejek wintergreen zawierający salicylan metylu ma właściwości przeciwbólowe i rozgrzewające. Jest też rośliną jadalną. Bardziej znana jest od tej strony w Ameryce – jadalne są owoce, liście stosowane do aromatycznych naparów.

Gaultheria procumbens - golteria rozesłana, golteria pełzająca
Część liści golterii czerwienieje jesienią

1

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rośliny ozdobne