Gazania splendens – gazania lśniąca

Gazania splendens – gazania lśniąca


Gazania splendens – gazania lśniąca
Gazania splendens – gazania lśniąca
Pochodzenie i opis

Gazania splendens – gazania lśniąca jest mieszańcem gatunków pochodzących z Afryki Południowej. Jest niska, dorasta do 20 -30 cm. Jest byliną, ale nie przetrzymuje w ogrodzie naszych zim. Zimą 2019/20 przeżyła zimę w moim ogródku, ale była to zima bez mrozu.

Gazania jest byliną, ale u nas traktowana jest jak roślina jednoroczna produkowana z rozsady.

Gazania ma skrócone pędy, lekko pokładające się po powierzchni ziemi. Liście skupione są w rozetę, łopatkowe, od góry ciemnozielone, od spodu wyraźnie białe, szorstkie.

Gazania splendens - gazania lśniąca
Liście gazanii są srebrne od spodu

Gazania odznacza się różnobarwnymi kwiatostanami i bardzo długim kwitnieniem.

Koszyczki są duże, osadzone pojedynczo na długich szypułkach. Kwiatostany są otwarte tylko w dni słoneczne. Kwiaty języczkowe  („płatki”) są długie, najczęściej zaostrzone, barwy białej, żółtej, pomarańczowej, czerwonej, z ciemną plamą u nasady. Kwiaty rurkowe  („środki”) są żółte. Kwitnienie jest długie, całe lato aż do mrozów. Nasiona są duże, białawe, z puszystym aparatem lotnym (200 – 250 sztuk/1g).

Wymagania i uprawa

Gazania wymaga stanowiska mocno nasłonecznionego, suchego, ciepłego i osłoniętego. Gleba powinna być zwięzła, żyzna, przepuszczalna. Nie znosi zimnych, mokrych, zlewnych gleb. Źle też rośnie i kwitnie na stanowiskach suchych i jałowych.

Nasiona wysiewa się w III w szklarni lub ciepłym inspekcie. Kiełkują w temperaturze 20oC. Rozsadę sadzimy na miejsce stałe w drugiej połowie V w rozstawie 25 cm x 30 cm.

Można się pokusić o przechowanie gazanii przez zimę w pomieszczeniu, ale musi to być miejsce chłodne i dobrze oświetlone. Z ekonomicznego punktu widzenia nie opłaca się zimować roślin, gdyż doskonale rozmnażają się z nasion.

Gazania splendens - gazania lśniąca
Puchate nasiona gazanii
Zastosowanie

Gazania doskonale nadaje się do obsadzania letnich i jesiennych kwietników. Dobrze prezentuje się w ogrodach skalnych i na murkach kwiatowych. Stosuje się ją także do obsadzania pojemników w ogrodach i na tarasach. Ze względu na niski wzrost nadaje się na obwódki.

Gazania splendens - gazania lśniąca
Gazania na kwietniku

1

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rośliny ozdobne