Geranium sanguineum – bodziszek czerwony

Geranium sanguineum – bodziszek czerwony


Geranium sanguineum - bodziszek czerwony
Geranium sanguineum – bodziszek czerwony

Pochodzenie i opis: Od Europy do Azji Mniejszej, także w Polsce, na słonecznych zboczach, na skrajach lasów i w suchych zaroślach. Wysokość 15-25 cm. Rośnie silnie, choć nie jest zaborczy. Tworzy rozłożystą kępę o nitkowatych, płożących się pędach. Liście naprzeciwległe, palczasto podzielone, małe, ciemnozielone, lekko owłosione lub nagie, jesienią przebarwiające się na czerwono. Kwiaty wyrastają pojedynczo na długich szypułkach, są karminowe i błyszczące, rzadziej białe (`Alba`). Kwitnienie obfite i długie, w V-IX.

Geranium sanguineum - bodziszek czerwony, odmiana o białych kwiatach
Geranium sanguineum – bodziszek czerwony, odmiana o białych kwiatach

Wymagania: Stanowisko słoneczne lub półcieniste, ciepłe. Gleba sucha do średnio wilgotnej, piaszczysto-gliniasta lub żwirowata, najlepiej wapienna i bez próchnicy. Na glebach zbyt żyznych wydaje za dużo liści i słabo kwitnie.

Uprawa: Ograniczać rozwój kęp. Długo wytrzymuje na jednym stanowisku.

Rozmnażanie: Przez podział zimą lub w IV-VI, podzielone kawałki powinny mieć kilka korzeni i co najmniej jeden pęd grubości palca. Przez sadzonki pędowe wczesną wiosną. Można także sporządzać sadzonki korzeniowe, które układa się pionowo w doniczkach.

Zastosowanie: Na obrzeżach niskich krzewów lub drzew, do obsadzania słonecznych miejsc ogrodu naturalistycznego, do ogrodów skalnych.


0

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rośliny ozdobne