Geum coccineum – kuklik szkarłatny

Geum coccineum – kuklik szkarłatny


Geum coccineum - kuklik szkarłatny
Geum coccineum – kuklik szkarłatny

Pochodzenie i opis: Europa południowo-wschodnia, wilgotne łąki górskie, obrzeża lasów. Wysokość 30-50 cm. Tworzy rozetkę liści z wyrastającymi pędami kwiatostanowymi. Pokrój zwarty. Liście łodygowe trójdzielne, głęboko wcinane, zimozielone, filcowato owłosione. Kwiaty intensywnie pomarańczowe, osadzone po 3-4 na długiej szypułce, zebrane w wiechowate kwiatostany. Kwitnienie jest bardzo długie, w V-VIII, powtarza kwitnienie w X.

Wymagania: Stanowisko słoneczne lub półcieniste, miejsce ciepłe. Gleba średnio wilgotna do wilgotnej, żyzna, próchniczna, piaszczysto-gliniasta. Gatunek bardzo wytrzymały.

Uprawa: Przed sadzeniem warto dodać do gleby kompostu lub torfu. Regularnie podlewać w czasie suszy, gdyż przy niewielkim braku wody przysychają. Usuwać przekwitłe kwiaty, aby przedłużyć okres kwitnienia. Tworzy gęste kępy, nie pozwalające na rozwój chwastów. Co 3-5 lat należy rośliny odmłodzić, dzieląc kępy.

Rozmnażanie: Przez podział w IV-V lub zimą. Przez sadzonki z piętką w VIII-X. Z nasion pod koniec zimy, ale wschodzą one nierównomiernie, a siewki wykazują duże zróżnicowanie cech. Nasiona kiełkują po 15-20 dniach.

Zastosowanie: W grupach między drzewami lub krzewami, na obwódki, na rabaty, do ogródków skalnych, na kwiat cięty.


0

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rośliny ozdobne