Gleditsia triacanthos – glediczja trójcierniowa, iglicznia
Pochodzenie i opis
Gleditsia triacanthos – glediczja trójcierniowa, iglicznia rośnie dziko w Ameryce Północnej. Porasta żyzne nadrzeczne gleby.
Glediczja trójcierniowa jest wysokim drzewem, ozdobnym z ażurowej korony i liści przebarwiających się jesienią na żółto. Przede wszystkim jednak słynie z bardzo oryginalnych, mocno rozgałęzionych cierni i grubych brązowych strąków.
Glediczja dorasta w parkach do 30m. Tworzy stosunkowo długi pień i wysoko osadzoną koronę. Należy do rodziny bobowatych (strączkowych) podobnie jak doskonale znany grochodrzew („akacja”).
Glediczja wytwarza bardzo liczne ciernie – zarówno wyrastające z pączków jak i bezpośrednio z pnia i konarów. Ciernie są długie, rozgałęzione, często zebrane w pęczki.

Liście glediczji przypominają liście robinii akacjowej – są pierzastozłożone.
Liście rozwijają się bardzo późno wiosną (na początku VI). Jesienią przybierają piękny złotożółty kolor.
Kwiaty są drobne, zielono żółte, zebrane w niewielkie zwisające kwiatostany. Kwiaty rozwijają się zaraz po rozwinięciu liści (w VI). Nie mają dużego znaczenia ozdobnego, są natomiast są pachnące i miododajne.

Bardzo dekoracyjne są oryginalne owoce dojrzewające jesienią. Są to duże, zwijające się spiralnie strąki. Początkowo mają barwę czerwoną, potem brązową. Potrafią utrzymywać się na drzewie do wiosny.

Wymagania i uprawa
Najlepiej czuje się na glebach żyznych i wilgotnych. Na słabszych glebach radzi sobie całkiem nieźle, ale wolniej rośnie. Wymaga stanowisk słonecznych, ciepłych, osłoniętych. Jest odporna na mróz, suszę i zasolenie gleby. Jedynie młode siewki należy zabezpieczać przed mrozem. Ma kruche, łatwo łamiące się gałęzie, dlatego powinno się ją sadzić w miejscach osłoniętych od wiatru.
Glediczję rozmnaża się wyłącznie z nasion poddanych wcześniej procesowi skaryfikacji poprzez moczenie nasion w wodzie o temp. 60oC przez ok. 2 godziny.
Zastosowanie
Glediczję przede wszystkim sadzi się pojedynczo w parkach i dużych ogrodach. Jest drzewem amatorskim rzadko pojawiającym się w nasadzeniach. Piękne okazy rosną w Łazienkach Królewskich i Parku Ujazdowskim w Warszawie.
Floryści chętnie wykorzystują owoce glediczji w kompozycjach.