Gleditsia triacanthos – glediczja trójcierniowa, iglicznia

Gleditsia triacanthos – glediczja trójcierniowa, iglicznia


Gleditsia triacanthos - glediczja trójcierniowa, iglicznia

Pochodzenie i opis

Gleditsia triacanthos – glediczja trójcierniowa, iglicznia rośnie dziko w Ameryce Północnej. Porasta żyzne nadrzeczne gleby.

Glediczja trójcierniowa jest wysokim drzewem, ozdobnym z ażurowej korony i liści przebarwiających się jesienią na żółto. Przede wszystkim jednak słynie z bardzo oryginalnych, mocno rozgałęzionych cierni i grubych brązowych strąków.

Glediczja dorasta w parkach do 30m. Tworzy stosunkowo długi pień i wysoko osadzoną koronę. Należy do rodziny bobowatych (strączkowych) podobnie jak doskonale znany grochodrzew („akacja”).

Glediczja wytwarza bardzo liczne ciernie – zarówno wyrastające z pączków jak i bezpośrednio z pnia i konarów. Ciernie są długie, rozgałęzione, często zebrane w pęczki.

Gleditsia triacanthos - glediczja trójcierniowa, iglicznia
Ciernie glediczji

Liście glediczji przypominają liście robinii akacjowej – są pierzastozłożone.

Liście rozwijają się bardzo późno wiosną (na początku VI). Jesienią przybierają piękny złotożółty kolor.

Kwiaty są drobne, zielono żółte, zebrane w niewielkie zwisające kwiatostany. Kwiaty rozwijają się zaraz po rozwinięciu liści (w VI). Nie mają dużego znaczenia ozdobnego, są natomiast są pachnące i miododajne.

Gleditsia triacanthos - glediczja trójcierniowa, iglicznia
Młode liście i kwiatostany glediczji

Bardzo dekoracyjne są oryginalne owoce dojrzewające jesienią. Są to duże, zwijające się spiralnie strąki. Początkowo mają barwę czerwoną, potem brązową. Potrafią utrzymywać się na drzewie do wiosny.

Gleditsia triacanthos - glediczja trójcierniowa, iglicznia
Owoce – strąki leżące na alejce w Łazienkach Królewskich
Wymagania i uprawa

Najlepiej czuje się na glebach żyznych i wilgotnych. Na słabszych glebach radzi sobie całkiem nieźle, ale wolniej rośnie. Wymaga stanowisk słonecznych, ciepłych, osłoniętych. Jest odporna na mróz, suszę i zasolenie gleby. Jedynie młode siewki należy zabezpieczać przed mrozem. Ma kruche, łatwo łamiące się gałęzie, dlatego powinno się ją sadzić w miejscach osłoniętych od wiatru.

Glediczję rozmnaża się wyłącznie z nasion poddanych wcześniej procesowi skaryfikacji poprzez moczenie nasion w wodzie o temp. 60oC przez ok. 2 godziny.

Zastosowanie

Glediczję przede wszystkim sadzi się pojedynczo w parkach i dużych ogrodach. Jest drzewem amatorskim rzadko pojawiającym się w nasadzeniach. Piękne okazy rosną w Łazienkach Królewskich i Parku Ujazdowskim w Warszawie.

Floryści chętnie wykorzystują owoce glediczji w kompozycjach.


 

0

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rośliny ozdobne