Godetia grandiflora – godecja wielkokwiatowa


Godetia grandiflora, Clarkia amoena - godecja wielkokwiatowa, azalia letnia, marszawa

Pochodzenie i opis

Godetia grandiflora, Clarkia amoena – godecja wielkokwiatowa, azalia letnia, marszawa jest dekoracyjna z dużych, często dwubarwnych kwiatów. Rośnie dziko w górzystych rejonach Kalifornii. Dorasta do 60 cm. Łodyga jest rozgałęziona, lekko owłosiona, gęsto ulistniona. Liście są owalne, krótkoogonkowe.

Godecja jest rośliną jednoroczną wysiewaną wprost do gruntu.

Kwiaty godecji są bardzo duże. Są 4-płatkowe, barwy różowej, czerwonej, kremowej, białej. Kwiaty są zebrane w szczytowe grona wyrastające w górnej części łodygi z kątów liści. Godecja kwitnie całe lato. Owocem jest torebka. Nasiona są drobne, brązowe (1500-3500 sztuk/1g).

Godetia grandiflora - godecja wielkokwiatowa
Nasiona godecji

Kwiaty godecji przypominają nieco kwiaty azalii, dlatego nazywana jest azalią letnią.

Wymagania i uprawa

Godecja najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym i osłoniętym. Wymaga gleby żyznej i ciepłej, próchnicznej. Gleba powinna być niezbyt wilgotna ale i nie przesuszona. Najlepszy jest odczyn obojętny lub lekko zasadowy. W czasie suszy wymaga podlewania. W upalne lata masowo wypada. Słabo kwitnie nadmiernie nawożona azotem.

Godecję wysiewamy do gruntu w IV. Rośliny przerywamy pozostawiając rozstawę 30 cm x 40 cm.

Można też produkować rozsadę w ciepłym inspekcie. Wtedy nasiona wysiewamy w III do skrzynek. Siewki pikujemy do doniczek. Gotową rozsadę sadzimy do gruntu na początku maja.

Zastosowanie

Bardzo ładnie prezentuje się na kwietnikach i obwódkach. Odmiany niskie można sadzić w ogródkach skalnych. Nadaje się także na kwiat cięty.Godetia grandiflora, Clarkia amoena - godecja wielkokwiatowa, azalia letnia, marszawa


0

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rośliny ozdobne