Gomphocarpus fruticosus – charg krzaczasty

Gomphocarpus fruticosus – charg krzaczasty


Gomphocarpus fruticosus – charg krzaczasty
Gomphocarpus fruticosus – charg krzaczasty

Pochodzenie: Mało znana krzewinka rosnąca dziko w Kaukazie, Afryce Płn, Azji Mniejszej i na Bałkanach. Rośnie na brzegach mórz i rzek, na piaszczystych glebach. W środowisku naturalnym jest uciążliwym chwastem ze względu na łatwość rozsiewania się.

Opis: Jest krzewinką dorastającą w naturalnych warunkach do 2 m,  o wydłużonych, wierzbowatych liściach, bardzo ostrych i szorstkich. Kwiaty kremowo białe, podobne do kwiatów hoi, niezwykle ozdobne. Owocem jest rozdęta jasnozielona torebka z licznymi miękkimi kolcami. W środku znajdują się czarne nasiona zaopatrzone w bawełniane włoski umożliwiające rozprzestrzenianie się (podobnie jak u trojeści). Stąd inna nazwa rośliny – bawełna wąskolistna. Owoce są bardzo dekoracyjne, coraz częściej stosowane do suchych kompozycji. Wszystkie części rośliny zawierają biały sok mleczny. Cała roślina jest trująca.

Wymagania: Dobrze roślinie i owocuje w pełnym słońcu i na przepuszczalnej, niezbyt żyznej glebie. Ponieważ jest rośliną pochodzącą z krajów tropikalnych i subtropikalnych nie przetrzymuje naszych zim w ogrodzie (traktowana jako roślina jednoroczna lub należy wnosić do pomieszczeń).

Zastosowanie: Cenna roślina do suchych kompozycji, choć podczas cięcia trzeba uważać, bo może powodować podrażnienia skóry. Jest rośliną leczniczą stosowaną w chorobach serca i układu krwionośnego.


0

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rośliny ozdobne