Gunnera manicata – gunnera olbrzymia, gunnera brazylijska, mamuci liść

Gunnera manicata – gunnera olbrzymia, gunnera brazylijska, mamuci liść


Gunnera manicata - gunnera olbrzymia
Gunnera manicata – gunnera olbrzymia, Bolestraszyce

Dekoracyjność: Olbrzymie liście, oryginalne szczotkowate kwiatostany. W Polsce piękne okazy znajdują się w arboretum w Bolestraszycach.

Pochodzenie i opis: Rośnie dziko w Ameryce Południowej (głównie Brazylia) w miejscach podmokłych, zalewowych. Roślina wytwarza odziomkowe liście ogromnych rozmiarów (średnica do 2-3 m!). liście są wyraźnie klapowane i lekko ząbkowane, osadzone na długich ogonkach (do 2 m). Ogonki liściowe i liście od spodu zaopatrzone w kolce. W VI wśród liści pojawia się szczotkowaty, wysoki na 1 m kwiatostan. Kwiaty drobne, bardzo liczne, zielono żółte. Po kwitnieniu pojawiają się czerwonawe jagody.W naszym klimacie nie zawiązuje nasion.

Gunnera żyje w symbiozie z pewnymi sinicami, mającymi zdolność przyswajania azotu atmosferycznego. Sinice te umiejscawiają się w kłączach.

Wymagania: Wymaga stanowiska słonecznego lub półcienistego. Gatunek wybitnie nadający się na gleby stale wilgotne, żyzne, próchniczne. Ponadto gleba powinna być przepuszczalna. W okresie wzrostu wymaga ogromnych ilości wody. Na zimę wymaga dokładnego okrycia, tylko wtedy jest szansa przezimowania rośliny w naszym klimacie.

Uprawa: Przed sadzeniem należy bardzo starannie przygotować glebę, gdyż roślina jest bardzo żarłoczna i do osiągnięcia maksymalnych rozmiarów wymaga zabezpieczenia dużej ilości składników mineralnych i substancji organicznej dobrze trzymającej wodę. Wykopany dół należy wypełnić żyzną ziemią ogrodową wraz z przerobionym obornikiem lub kompostem. Co roku ziemię wokół rośliny należy ściółkować obornikiem, kompostem lub torfem. Warto też co 2 tygodnie stosować nawóz wieloskładnikowy (np Azofoskę). Po pierwszych przymrozkach usuwamy liście i resztki po kwiatostanach, a następnie przysypujemy roślinę warstwą liści i kory,  dodatkowo okrywamy folią (kopczyk nawet do 60 cm). Taki kopczyk odkrywamy stopniowo wiosną, zdejmując w miarę wzrostu temperatury kolejne warstwy.

Rozmnażanie: Przez podział kłączy na wiosnę, przez sadzonki pąkowo-liściowe. Podzielone rośliny przez kilka pierwszych zim powinny zimować w miejscu zabezpieczonym od mrozu. Możliwe rozmnażanie z nasion (importowanych), które wysiewamy jesienią w szklarni. Niestety ich zdolność kiełkowania zachowuje się tylko jeden rok.

Zastosowanie: Doskonała roślina do bardzo dużych ogrodów, stosowana jako rarytas. Powinna być sadzona pojedynczo, w dużej odległości od innych roślin, w celu uwydatnienia potężnych rozmiarów i pięknej sylwetki. Najlepiej prezentuje się nad oczkami wodnymi i strumieniami.

1

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rośliny ozdobne