Hamamelis virginiana – oczar wirginijski

Hamamelis virginiana – oczar wirginijski


Pochodzenie: Rośnie dziko w Ameryce Płn

Dekoracyjność: Liście przebarwiające się jesienią na żółto, oryginalne kwiaty pojawiające się we IX-X.

Opis: Krzew dorastający do 5 m, szeroko rozrastający się, nieco podobny do leszczyny i często z nią mylony. Liście owalne, lekko wydłużone, dość duże, przebarwiające się jesienią na żółto. Kwiaty typowe dla oczarów – z bardzo długimi 4 płatkami. Kwiaty żółte, pachnące, kwitnienie we IX-X. Owoce dojrzewają w następnym roku, są to suche, pękające torebki, bardzo hałaśliwie wyrzucające nasiona na duże odległości.

Wymagania: Dobrze rośnie na glebach żyznych, próchnicznych, najlepiej lekko kwaśnych. Lubi miejsca półcieniste lub słoneczne. W czasie dłuższych okresów suszy wymaga podlewania. Odporność na mrozy zadowalająca.

Zastosowanie: W Polsce uprawiany jako krzew amatorski, ciekawostka wśród krzewów (oryginalne kwiaty, nietypowy termin kwitnienia). Najczęściej sadzony pojedynczo.

Rozmnażanie: Trudne, nie polecane amatorom. Wysiew nasion po stratyfikacji (pod warunkiem, że uda się złapać nasiona), choć nasiona lubią przelegiwać do następnego roku. Szczepienie jest trudne i wykonywane tylko przez specjalistów.


0

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rośliny ozdobne