Hamamelis x intermedia – oczar pośredni

Hamamelis x intermedia – oczar pośredni


Hamamelis x intermedia - oczar pośredni
Kwitnący oczar
Pochodzenie i opis

Hamamelis x intermedia – oczar pośredni jest mieszańcem oczaru omszonego (Hamamelis mollis) oraz japońskiego (Hamamelis japonica).

Jest to krzew dorastający do ok. 3 metrów. Rozrasta się szeroko, szczególnie gdy jest co roku przycinany. Liście ma stosunkowo duże, szczególnie dekoracyjne jesienią. Przebarwiają się wtedy na żółto, pomarańczowo lub czerwono i czynią krzew wyjątkowo pięknym.

Hamamelis x intermedia - oczar pośredni
Liście oczaru

Jednak główną ozdobą krzewu (jak wszystkich oczarów) są kwiaty o nietypowym wyglądzie i terminie kwitnienia.

Kwiaty oczaru pojawiają się nawet już w styczniu, gdy dni są nieco cieplejsze (choć kwiaty znoszą kilkustopniowe mrozy), główne kwitnienie na przedwiośniu.

Kwiaty mają charakterystyczne 4 taśmowate długie płatki w kolorze, zależnie od odmiany, żółtym, pomarańczowym, czerwonym. Jesienią pojawiają się owoce – torebki, które otwierają się z trzaskiem i wyrzucają na duże odległości nasiona.

Hamamelis x intermedia - oczar pośredni
Oczar jesienią
Wymagania i uprawa

Oczar jest stosunkowo łatwy w uprawie. Musimy mu jedynie zapewnić żyzną, stale lekko wilgotną i przepuszczalną ziemię. Gleba powinna być lekko kwaśna, choć znosi także odczyn obojętny. Stanowisko powinno być lekko ocienione, chłodne (np. w lekkim cieniu wysokich drzew). Dobrze znosi mrozy.

Zastosowanie

Jest to krzew sadzony amatorsko, choć polecany do szerszego stosowania w większych ogrodach i parkach. Pięknie prezentuje się pojedynczo lub w niewielkich grupach, szczególnie interesujący na przedwiośniu (kwiaty) i jesienią (liście).


0

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rośliny ozdobne