Helianthus annuus – słonecznik zwyczajny

Helianthus annuus – słonecznik zwyczajny


Helianthus annuus - słonecznik zwyczajny
Helianthus annuus – słonecznik zwyczajny
Pochodzenie i opis

Helianthus annuus – słonecznik zwyczajny wytwarza duże słoneczne kwiatostany. Wiele odmian osiąga w ciągu sezonu pokaźne rozmiary. Rośnie dziko w Ameryce Północnej, gdzie dorasta do 4 metrów. W naszych ogrodach osiąga wysokość 3 m, choć niektóre odmiany dorastają zaledwie do 20-40 cm. Słonecznik ma wzniesione, proste, bardzo słabo rozgałęzione łodygi. Łodygi są wypełnione gąbczastym rdzeniem. Liście są duże, sercowate. Pędy i liście są szorstko owłosione i lepkie. Słonecznik wytwarza głęboki korzeń palowy.

Słonecznik roczny jest rośliną jednoroczną wysiewaną wprost do gruntu.

Kwiaty zebrane są w bardzo duże koszyczki kwiatowe. Kwiaty języczkowe („płatki”) najczęściej żółte lub ceglaste, a kwiaty rurkowe („środki”) są ciemne. Koszyczki mogą być pojedyncze, półpełne lub pełne. Kwiaty są miododajne. Kwitnie przez całe lato i część jesieni. Nasiona są jadalne i znajdują się w środku podłużnych, szarobrązowych niełupek (20-50 sztuk/1g).

Czy wiesz, że…

Kwiaty (a właściwie kwiatostany) słonecznika mają specyficzną właściwość – „podróżują ” przez cały dzień w kierunku słońca, a po zachodzie zwracają się znów ku wschodowi. Zjawisko to nazywa się heliotropizmem.

Helianthus annuus - słonecznik zwyczajny, odmiana pełna
Helianthus annuus – słonecznik zwyczajny, odmiana pełna
Wymagania i uprawa

Słonecznik wymaga stanowiska słonecznego i ciepłego. Gleba powinna być żyzna, zasobna, z małą ilością wapnia. Ze względu na swoją budowę – głęboki korzeń, owłosiona łodyga i liście – jest bardzo odporny na okresowe susze. Dobrze też znosi krótkotrwałe przymrozki, nawet do -4oC. Ze względu na dużą masę zieleni ma duże wymagania pokarmowe. Wymaga nawożenia nawozami wieloskładnikowymi z dodatkiem boru i molibdenu raz na tydzień. Dobrze reaguje na systematyczne podlewanie w okresie suszy.

Nasiona wysiewamy do gruntu w IV-V punktowo lub gniazdowo (po 3-5 nasion w jedno miejsce). Po wzejściu pozostawia się jedną, najsilniejszą roślinę.

Coraz częściej produkuje się słoneczniki z rozsady. Nasiona wysiewa się wtedy po kilka do doniczek docelowych w IV do szklarni lub inspektu. Na miejsce stałe wysadzamy wtedy, gdy minie groźba wiosennych przymrozków. Odmiany wysokie wymagają podpierania.

Zastosowanie

Słoneczniki pięknie wyglądają w grupach tworzących wysokie tło dla kwietników i rabat. Szczególnie dobrze pasują do ogrodów naturalistycznych i wiejskich. Słonecznik można wysiewać przy ogrodzeniach lub jako roślinę osłonową.

Niełupki słonecznika są najlepszym zimowym pokarmem dla dzikich ptaków. Warto go codziennie wsypywać do karmnika podczas mroźnych i śnieżnych zimowych dni.

Helianthus annuus - słonecznik zwyczajny
Dzięcioł duży przy karmniku ze słonecznikiem

Odmiany niskie można sadzić w pojemnikach. Może być też wykorzystywany jako kwiat cięty, choć jest niezbyt trwały w wazonie.

Słonecznik jest cenną rośliną użytkową – jego nasiona zawierają 45% tłuszczu i 40% białka, liczne witaminy i kwasy organiczne. Ze względu na bogaty skład nasiona słonecznika są wykorzystywane w przemyśle spożywczym i kosmetycznym.

Helianthus annuus - słonecznik roczny
Pole słoneczników. Węgry

0

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rośliny ozdobne