Helichrysum italicum – kocanki włoskie

Helichrysum italicum – kocanki włoskie


Helichrysum italicum – kocanki włoskie
Helichrysum italicum – kocanki włoskie

Dekoracyjność: Srebrne gęste ulistnienie o charakterystycznym zapachu curry ( często nazywana drzewkiem curry).

Pochodzenie i opis: Rośnie dziko na suchych skalistych zboczach śródziemnomorskich. Jest krzewinką dorastającą do 50 cm. Główną ozdobą rośliny są srebrne  zimozielone wydłużone liście, gęsto osadzone na pędach. Latem na wierzchołkach pędów pojawiają się żółte drobne kwiaty zebrane w koszyczki (VI-VII). Kwiatostany nie mają tak dużego znaczenia zdobniczego jak liście. Cała roślina charakterystycznie pachnie (kojarzona z zapachem curry).

Wymagania i uprawa: W naszych warunkach klimatycznych traktowana jako roślina sezonowa, jednoroczna lub przechowywana zimą w pomieszczeniach. Najlepiej rośnie na stanowiskach mocno nasłonecznionych, palących, na glebach przepuszczalnych, nawet jałowych. Źle rośnie na glebach nadmiernie wilgotnych, a na zbyt żyznych traci dekoracyjną barwę liści. Dobrze znosi cięcie i bardzo dobrze się zagęszcza.

Rozmnażanie: Przez sadzonki zielne sporządzane późną zimą z przyciętych, przezimowanych w pomieszczeniu roślin. Ukorzenianie trwa ok. 3 tygodni.

Zastosowanie: Doskonała roślina na kwietniki sezonowe, szczególnie w zestawieniu z gatunkami barwnie kwitnącymi. Często stosowana na obwódki i niskie strzyżone żywopłoty, a także do obsadzania pojemników. Kwitnące rośliny zebrane w odpowiednim momencie można zasuszyć i wykorzystywać w kompozycjach ciętych. Jest rośliną przyprawową,  w smaku i zapachu przypomina curry i maggi.


0

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rośliny ozdobne