Helleborus hybridus – ciemiernik mieszańcowy

Helleborus hybridus – ciemiernik mieszańcowy


Helleborus hybridus – ciemiernik mieszańcowy
Helleborus hybridus – ciemiernik mieszańcowy

Dekoracyjność

Helleborus hybridus – ciemiernik mieszańcowy zdobi ogród swoimi kwiatami, a później owocostanami nawet w nietypowej porze – prawidłowo zestawione odmiany mogą kwitnąć od lutego do maja. Dodatkowym jego atutem jest skórzaste zimozielone ulistnienie. Jest niestety gatunkiem dość wymagającym, a naprawdę efektownie wyglądają dopiero mocno rozrośnięte, paroletnie egzemplarze.

Pochodzenie i opis

Helleborus hybridus – ciemiernik mieszańcowy pochodzi ze skrzyżowania ciemiernika wschodniego z innymi gatunkami ciemierników. Jest bliskim krewniakiem zawilców i kaczeńców. Jest to mieszaniec głównie gatunków rosnących dziko w Alpach, Apeninach, Karpatach Wschodnich, na wapiennych skałach, śródleśnych łąkach i obrzeżach lasów, w górskich zaroślach. Wytwarza krótkie, grube, rozgałęzione korzenie. Osiąga wysokość 20-70 cm. Tworzy szeroko rozrośnięte kępy. Liście są dłoniasto wcinane, skórzaste, błyszczące, zimozielone. Liście wyrastają wczesnym latem (gdy roślina zaczyna przekwitać), a zamierają wiosną następnego roku.

Kwiaty mieszańców są najczęściej w odcieniach czerwieni, różu i fioletu. Osadzone są po 1-3 na szczycie łodygi i rozwijają się jeden po drugim. Na jednej roślinie może kolejno rozwinąć się, w zależności od jej wieku, 5-30 kwiatów. Kwitnienie w zależności od odmiany w III-V. Gdy temperatura spada poniżej 0oC rośliny przestają kwitnąć i „czekają” na cieplejsze chwile. Pąki ciemiernika wytwarzają podwyższoną temperaturę, przez co mogą sobie wytapiać wokół wolną przestrzeń pod śniegiem, gdzie nie brakuje światła i powietrza. Kwiaty zapylane są przez pierwsze, dopiero co przebudzone pszczoły. Po przekwitnięciu i w czasie tworzenia się owoców płatki ciemiernika nie opadają, a tylko stopniowo różowieją i zielenieją, dalej zdobiąc roślinę. Owocem jest mieszek.

Wymagania, uprawa, rozmnażanie i zastosowanie

Jak radzić sobie z ciemiernikami, aby co roku cieszyć się wyjątkowym kwitnieniem w ogrodzie opisuję tu


2

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rośliny ozdobne