Helleborus niger – ciemiernik biały

Helleborus niger – ciemiernik biały


Ciemiernik biały – zdjęcie z 25 grudnia

Pochodzenie i opis

Helleborus niger – ciemiernik biały jest byliną zimującą w gruncie. Rośnie dziko w Europie południowej i środkowej. Porasta skraje lasów i polany leśne. Jest rośliną długowieczną, tworzącą z czasem duże kępy. Jest całkowicie mrozoodporny.

Ciemiernik biały swoją nazwę zawdzięcza białym kwiatom. Natomiast nazwa łacińska „niger” odnosi się do czarnych korzeni rośliny.

Ciemiernik biały jest niewysoką rośliną, dorasta do ok. 30 cm. Jest ozdobny zarówno z kwiatów jak i z liści. Liście są duże, skórzaste, zimozielone. Są dłoniasto złożone, składają się z 7-9 mniejszych listków połączonych ze sobą. Jednakże ten gatunek ciemiernika jest uprawiany przede wszystkim dla kwiatów.

Kwiaty ciemiernika białego kwitną o przedziwnej porze. Gdy zima jest stosunkowo łagodna to potrafią rozwinąć się już w połowie grudnia, dlatego też gatunek ten nazywany jest „różą Bożego Narodzenia”. Jest od lat jednym z symboli Bożego Narodzenia na zachodzie Europy.

Kwiaty ciemiernika pojawiają się zimą.

Jeżeli zima jest mroźna i śnieżna to kwitnienie przesuwa się na luty/marzec. Po kwitnieniu ciemiernik nadal zwraca na siebie uwagę. Ma duże skórzaste liście oraz długo utrzymujące się, zieleniejące działki okwiatu i ozdobne mieszki (owoce z nasionami).

Wymagania, uprawa, rozmnażanie

Jak radzić sobie z ciemiernikami, aby co roku cieszyć się wyjątkowym kwitnieniem w ogrodzie opisuję tu

Zastosowanie

Ciemiernik biały powinien się znaleźć w każdym ogrodzie przydomowym. W cieplejszych rejonach Polski (Dolny Śląsk, Pomorze) co roku będzie cieszyć oko kwiatami podczas Bożego Narodzenia. Przy obecnym wyraźnym ociepleniu klimatu obserwuję co roku  kwitnące pod koniec grudnia ciemierniki w ogrodach warszawskich.

Ciemiernik biały doskonale czuje się pod drzewami i krzewami liściastymi. Wykorzystuje do kwitnienia bezlistny czas swoich sąsiadów (jest wtedy dobrze oświetlony) oraz cień tworzony przez liście podczas letnich upałów. Ładnie wygląda w ogrodach naturalistycznych i cienistych zakątkach ogrodu. Najlepiej wygląda posadzony w dużej grupie, która z czasem tworzy rozległe kępy.

Kwiaty i liście są stosowane jako dodatek do bukietów, wiązanek i kompozycji bożonarodzeniowych.

Ciemiernik można też sadzić do pojemników i podpędzać na okres Bożego Narodzenia.

0

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rośliny ozdobne