Hoya carnosa – hoja różowa, woskownica


Hoya carnosa - hoja różowa, woskownica
Hoya carnosa – hoja różowa, woskownica

Hoya carnosa – hoja różowa, woskownica to pnącze o bardzo oryginalnych pachnących kwiatach. Jej ozdobą przez cały rok są skórzaste, ciemnozielone liście.

Pochodzenie i opis

Rośnie dziko w Chinach i Australii. Jest to pnącze dorastające do kilku metrów. Pędy ma długie, giętkie, u nasady drewniejące. Liście bardzo dekoracyjne, skórzaste, ciemnozielone, owalne, często biało nakrapiane (odmiany).

Kwiaty to główna ozdoba hoi. Są one gwiazdkowate i grube. Wyglądają jak ulepione z wosku, stąd nazwa woskownica. Są białe lub różowe, z czerwonym środkiem, zebrane w pęczki po kilkanaście sztuk. Kwiaty delikatnie pachną, szczególnie nocą. W ciepłych pomieszczeniach wydzielają krople miodowego nektaru.

Kwitnienie trwa od wiosny do jesieni. Owoce to długie sztywne strąki, z których po otwarciu wysypują się zaopatrzone w puch nasiona. W warunkach domowych nie wytwarza owoców.

Wymagania i uprawa

Wymaga stanowiska ciepłego w okresie kwitnienia i chłodniejszego (ok. 12oC) zimą. Źle znosi wystawianie na balkon lub do ogrodu. Roślina powinna stać w świetle rozproszonym, z dala od bezpośredniego słońca i przeciągów. Wymaga dużej wilgotności powietrza. Należy podlewać systematycznie w okresie rozwoju i kwitnienia, nie można dopuścić do przesuszenia ani zalania podłoża. Zimą podlewamy oszczędniej, nie dopuszczając jedynie do całkowitego wyschnięcia podłoża. Roślina dobrze reaguje na zraszanie, ale tylko do czasu rozpoczęcia kwitnienia. Podłoże powinno być przepuszczalne, najlepiej z dodatkiem piasku i węgla drzewnego, o odczynie obojętnym (uwaga na kwaśny torf). Roślina nie znosi przestawiania i obracania, szczególnie w czasie kwitnienia – może to zamanifestować zrzuceniem pąków kwiatowych.

Po kwitnieniu nie należy usuwać krótkich pędów kwiatostanowych, ponieważ w następnych latach pędy te znów wydadzą kwiaty (im starsza roślina tym intensywniej kwitnie).

Hoja nie lubi też nadmiernego nawożenia, gdyż wtedy jedynie bujnie rośnie, a kwitnie słabo lub wcale. Bez problemu można rozmnażać hoję przez sadzonki zielne.

Zastosowanie

Hoja jest stosowana jako roślina pnąca i zwisająca ozdobna z kwiatów. Pędy rozpina się na podporach lub puszcza swobodnie zwisające.


1

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rośliny ozdobne