Hydrangea macrophylla – hortensja ogrodowa

Hydrangea macrophylla – hortensja ogrodowa


Hydrangea macrophylla - hortensja ogrodowa
Hydrangea macrophylla – hortensja ogrodowa

Dekoracyjność: Jeden z podstawowych letnich krzewów ozdobnych z kwiatów.

Pochodzenie: Chiny, Japonia, Korea.

Opis: Krzew dorastający do 1 m. Liście jajowate, szerokie, duże, długoogonkowe. Kwiaty dwojakiego rodzaju – płodne oraz płonne, różowe, fioletowe, białe zebrane w kwiatostany kuliste (kwiaty płonne) lub płaskie i szerokie (kwiaty mieszane). Kwitnienie w VI-VII i przeciąga się do jesieni. Barwę kwiatów można zmienić na niebieską podlewając roślinę roztworem wodnym związków glinu.

Hydrangea macrophylla - hortensja ogrodowa
Hydrangea macrophylla – hortensja ogrodowa

Wymagania: Wymaga gleb lekko kwaśnych, żyznych, próchnicznych. jest wrażliwa na susze i wymaga systematycznego podlewania. Na glebach obojętnych lub zasadowych liście dostają żółtych chlorotycznych plam. Stanowisko półcieniste do słonecznego (ale nie znosi silnego nasłonecznienia). W chłodniejszych rejonach Polski wymaga okrycia na zimę. Kwiaty pojawiają się na pędach dwuletnich, dlatego należy uważać podczas cięcia wiosennego, aby nie uszkodzić nabrzmiałych pąków. Co 3-4 lat należy wykonać cięcie odmładzające, podczas którego usuwamy pędy stare, nadmiernie zagęszczające krzew. Najlepiej wykonywać to wiosną, gdy wyraźnie widać nowe pąki.

Hortensje pędzone w pomieszczeniu
Hortensje pędzone w pomieszczeniu

Zastosowanie: Wspaniały krzew do małych ogródków przydomowych (nie rozrasta się), doskonale czuje się w cienistych zakątkach ogrodu oraz pod koronami drzew.

Hortensja ogrodowa jest też cenną rośliną do pędzenia na okres wielkanocny – hortensje doniczkowe są znanym elementem roślinnym przy grobach Chrystusa. Hortensje przeznaczone do pędzenia wstawiamy w XII/I w doniczkach do jasnego pomieszczenia o temperaturze ok. 10oC i rozpoczynamy intensywne podlewanie oraz nawożenie co ok. 2 tygodnie.

Rozmnażanie: Przez sadzonki zielne lub odkłady poziome latem.

Odmiany:

  • Coerulea – odmiana błękitna, kwiaty niebieskie, płonne, zebrane w kuliste kwiatostany;
  • Intermedia – odmiana pośrednia, krzew wysoki, o czerwonych pędach, kwiaty płonne tylko na brzegach;
  • Maculata – odmiana plamista, liście biało obrzeżone lub pokryte białymi plamkami. Kwiaty niebieskie, płonne.

0

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rośliny ozdobne