Hydrangea paniculata – hortensja bukietowa, hortensja wiechowata


Hydrangea paniculata - hortensja bukietowa
Hydrangea paniculata – hortensja bukietowa

Dekoracyjność: Gęste wydłużone kwiatostany, pozostają na roślinie do wiosny, kwiaty często zmieniają barwę w czasie przekwitania.

Hortensja bukietowa zdobi ogród także zimą
Hortensja bukietowa zdobi ogród także zimą

Pochodzenie i opis: Rośnie dziko w Chinach, Japonii i dalekiej Rosji, w wilgotnych lasach i na zboczach górskich. Jest krzewem dorastającym do 2 m i jest najpokaźniejszą hortensją uprawianą w naszych ogrodach. Liście ma duże, owalne, ząbkowane na brzegach. Główną ozdobą tego gatunku są duże, wydłużone, wiechowate kwiatostany. W kwiatostanach, w zależności od odmiany, znajdują się albo same kwiaty płonne (ładniejsze, niepłodne), albo zarówno płonne jak i płodne. Kwiaty w różnych odcieniach bieli, często różowieją w trakcie przekwitania. Dodatkowym atutem tej rośliny jest termin kwitnienia – w VIII-X, kiedy przekwitłą już większość krzewów. Kwiaty zawiązują się na pędach tegorocznych. Późną jesienią i zimą roślina jest nadal dekoracyjna dzięki utrzymującym się przekwitniętym kwiatostanom.

Wymagania i uprawa: Jest najmniej wymagającą hortensją, dlatego coraz częściej gości w naszych ogrodach. Najlepiej rośnie w miejscach dobrze oświetlonych, najlepiej półcienistych, na glebach żyznych stale lekko wilgotnych i lekko kwaśnych. Jest całkowicie odporna na mróz. Co roku na wiosnę wymaga cięcia na kilka pąków, dzięki czemu silnie się rozkrzewia i obficie kwitnie. W czasie upałów i suszy wymaga podlewania. Bardzo lubi ściółkowanie wokół korzeni korą lub torfem

Rozmnażanie: Przez sadzonki zielne i półzdrewniałe latem.

Hydrangea paniculata - hortensja bukietowa `Vanille Fraise`
Hydrangea paniculata – hortensja bukietowa `Vanille Fraise`

Zastosowanie: Doskonały krzew do małych ogrodów oraz parków i innej zieleni miejskiej. Jest doskonałym uzupełnieniem krzewów kwitnących wiosną i latem. Pięknie wygląda posadzona w większych grupach. Kwiatostany doskonale nadają się do suchych kompozycji.

Jedną z najpiękniejszych i najmodniejszych odmian jest biało różowa `Vanille Fraise`.


1

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Rośliny ozdobne