Hydrangea quercifolia – hortensja dębolistna


Hydrangea quercifolia - hortensja dębolistna
Hydrangea quercifolia – hortensja dębolistna

Dekoracyjność: Przede wszystkim ma oryginalne liście, ozdobne szczególnie jesienią.

Pochodzenie i opis: Pochodzi z Ameryki Północnej, rośnie w wilgotnych lasach liściastych. Jest stosunkowo niskim i szerokim krzewem, dorasta do 1,5 m. Ma wyjątkowo ładne liście – są one klapowane, nieco podobne do liści dębu, od spodu miękko owłosione, szczególnie ładne jesienią, bo przebarwiające się na bordowo. Kwiaty białe, zebrane w wiechowate kwiatostany, wyrastają na pędach zeszłorocznych. Kwitnie w VII-VIII. Kwiaty pozostają na pędach na zimę, stopniowo zmieniając barwę z kremowej przez lekko różową do brązowej.

Jesienią szczególnie ładnie wygląda hortensja dębolistna.
Jesienią szczególnie ładnie wygląda hortensja dębolistna.

Wymagania i uprawa: Ma wymagania typowe dla większości hortensji. Najlepiej czuje się w miejscu zacisznym, w lekkim cieniu, gdzie jest wilgotne powietrze. Wymaga gleby żyznej, stale lekko wilgotnej, lekko kwaśnej.

Dobrze znosi nasze przeciętne zimy, ale jeśli chcemy mieć kwitnące rośliny to warto zabezpieczyć pędy, gdyż jesienią mają one już gotowe pąki kwiatostanowe na następny rok. Jeżeli natomiast nie zabezpieczymy tej hortensji lub jeśli mimo wszystko przemarznie, to nie musimy się aż tak bardzo martwić, jak w przypadku hortensji ogrodowej. Hortensja dębolistna nie ma aż tak pięknych kwiatów jak ogrodowa i nawet nie kwitnąca roślina urzeka dzięki oryginalnym liściom. O zabezpieczaniu hortensji na zimę piszę w oddzielnym artykule.

Rozmnażanie: Przez sadzonki zielne latem.

Zastosowanie: Mało jeszcze znana, zasługująca na większe zainteresowanie hortensja do zacienionych ogrodów. Doskonale czuje się w pobliżu oczka wodnego albo strumyka. Stosowana do zestawień kolorystycznych z innymi krzewami. Kwiatostany nadają się do cięcia i zasuszania.


0

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Rośliny ozdobne