Hymenocallis festalis – błonczatka biała, ismena

Hymenocallis festalis – błonczatka biała, ismena


Hymenocallis festalis - błonczatka biała, ismena
Hymenocallis festalis – błonczatka biała, ismena
Pochodzenie i opis

Hymenocallis festalis – błonczatka biała, ismena rośnie dziko w tropikalnej Ameryce Południowej – w Boliwii i Peru.

Błonczatka jest ciepłolubną rośliną cebulową. Jej wieloletnie cebule muszą zimować w pomieszczeniach.

Kwitnąca roślina dorasta do 60 cm. Organem podziemnym jest duża, silnie wydłużona, tunikowa, wieloletnia cebula. Z zebranych w rozetę liści wyrasta bezlistny pęd kwiatostanowy. Kwiaty są białe, zebrane po kilka w baldachu. Listki okwiatu zwisają jak pozwijane wstążki i są przez to bardzo oryginalne.

Kwiaty błonczatki przyrównuje się do narcyza lub lilii, stąd inne nazwy rośliny to: pajęcza lilia, peruwiański narcyz, letni narcyz.

Kwiaty silnie pachną. Roślina kwitnie latem – VI-VII.

Wymagania i uprawa

Błonczatka jest rośliną ciepłolubną. Wymaga stanowiska słonecznego, ciepłego, osłoniętego. Gleba powinna być dobrze przygotowana, żyzna, z dużą ilością substancji organicznej, stale lekko wilgotna, o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym.

Cebule wysadzamy do gruntu w połowie maja, po groźbie wiosennych przymrozków. Sadzimy stosunkowo płytko, tak aby wierzchołek cebuli lekko wystawał ponad ziemię. W okresie wzrostu liści i kwitnienia roślina wymaga systematycznego podlewania i nawożenia, aż do okresu zasychania liści. Jesienią, gdy liście zasychają, wykopujemy cebule i delikatnie, nie otrząsając ziemi, razem z mięsistymi korzeniami przenosimy do pomieszczeń. Po zupełnym uschnięciu liści obcinamy je. Nie usuwamy natomiast mięsistych korzeni. Przechowujemy cebule przesypane torfem, trocinami lub piaskiem w suchym pomieszczeniu, w temperaturze ok. 15oC.

Hymenocallis festalis - błonczatka biała, ismena
Rozmnażanie

Błonczatkę łatwo rozmnaża się poprzez oddzielanie cebul przybyszowych od cebuli matecznej, po okresie spoczynku, przed sadzeniem.

Zastosowanie

Oryginalna, amatorska roślina do sadzenia na letnie kwietniki i rabaty bylinowe. Można nią obsadzać pojemniki na tarasach i w ogrodach. Jest stosowana jako kwiat cięty, ale jest bardzo nietrwała w wazonie.


0

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rośliny ozdobne