Echinacea purpurea, Rudbeckia purpurea – jeżówka purpurowa

Echinacea purpurea, Rudbeckia purpurea – jeżówka purpurowa

Echinacea purpurea, Rudbeckia purpurea - jeżówka purpurowa
Echinacea purpurea, Rudbeckia purpurea – jeżówka purpurowa
Dekoracyjność

Jeżówka to bardzo cenna bylina, której nie powinno zabraknąć w żadnym ogrodzie ozdobnym. Dzięki bujnemu wzrostowi i zdecydowanym barwom tworzy mocny akcent na rabacie. Jest jedną z najdłużej kwitnących roślin wieloletnich – kwitnie całe lato i początek jesieni. Kwiaty stanowią bardzo ważny pożytek dla pszczół i motyli. Roślina ozdobna także zimą, jeżeli nie zetniemy odstających, kolczastych „środków”.

Jeżówka jest ważnym gatunkiem na letnie rabaty
Jeżówka jest ważnym gatunkiem na letnie rabaty
Pochodzenie i opis

Rośnie dziko w Ameryce Północnej, gdzie porasta widne lasy i prerie. Osiąga wysokość 70-100 cm. Tworzy wzniesioną kępę, o sztywnych pędach kwiatowych, rzadko wymagających podparcia. Liście jajowato lancetowate, ciemnozielone, pokryte szorstkimi włoskami. Kwiatostany to „najeżone” koszyczki (stąd nazwa), umieszczone na wierzchołkach wzniesionych pędów, czerwono pomarańczowe. Kwitnienie jest długie i przypada na VII-X. Bylina krótkowieczna.

Echinacea purpurea, Rudbeckia purpurea - jeżówka purpurowa odm. `Hot Papaya`
Echinacea purpurea, Rudbeckia purpurea – jeżówka purpurowa odm. `Hot Papaya`
Wymagania i uprawa

Lubi stanowisko ciepłe i nasłonecznione. Gleba powinna być średnio wilgotna, raczej żyzna, o odczynie obojętnym. Na stanowiskach suchych źle rośnie.

Jeżówka to roślina łatwa w uprawie, choć o dużych wymaganiach pokarmowych. Przed sadzeniem należy dodać do gleby kompostu i nawozić w ciągu lata. Najlepiej sadzić wiosną. Usuwać samosiewy, gdyż najczęściej mają inną barwę niż rośliny mateczne. Ścinać pędy po przekwitnięciu. Na koniec sezonu ściąć łodygi tuż przy ziemi. Chronić przed ślimakami i ślinikami. Odnawiać nasadzenia co 3-4 lata.

Jeżówka to cenna roślina miododajna
Jeżówka to cenna roślina miododajna
Rozmnażanie

Wysiew nasion w II-VI do inspektu. Nasiona kiełkują po 20-30 dniach. Siewki należy pikować i selekcjonować (otrzymujemy formy o różnej sile wzrostu i odmiennie zabarwione). Przez podział w II-III lub V-VI, ale jest to sposób mało wydajny. Sadzonki korzeniowe w XII-III układane poziomo do skrzynek w szklarni, ale wyrasta tylko 30-40%.

Zastosowanie

Jeżówka jest doskonałą rośliną na letnie i wczesno jesienne rabaty bylinowe, na kwiat cięty, na suche bukiety. Ostatnio stała się bardzo popularną rośliną leczniczą dzięki swoim właściwościom uodparniającym. Jej koszyczki są uwielbiane przez wszelkie owady zapylające.

Wariacje na temat jeżówki …


 

0

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rośliny ozdobne