Impatiens balsamina – niecierpek Balsamina


Impatiens balsamina – niecierpek Balsamina

Pochodzenie i opis

Impatiens balsamina – niecierpek Balsamina rośnie dziko w Indiach i Chinach. Dorasta do wysokości 70 cm. Pędy ma grube, wyprostowane, mięsiste, często czerwono nabiegłe. Liście są lancetowate, piłkowane, zebrane w okółki.

Niecierpek Balsamina jest rośliną jednoroczną produkowaną z rozsady.

Kwiaty osadzone są pojedynczo w kątach liści na krótkich szypułkach. Są grzbieciste, białe, różowe, czerwone, fioletowe, rzadziej żółte. Kwitnie bardzo długo, nawet do pierwszych przymrozków. Nasiona są szare, kuliste, wystrzeliwane po dojrzeniu na znaczną odległość (60 – 100 sztuk/1 g).

Impatiens balsamina - niecierpek Balsamina
Niecierpek ma grzbieciste kwiaty
Wymagania i uprawa

Preferuje stanowisko słoneczne choć może być też lekko zacienione, osłonięte. Gleba powinna być żyzna, dobrze uprawiona, umiarkowanie wilgotna, próchniczna, lekko kwaśna do obojętnej.

Nasiona wysiewa się w II/III do szklarni lub ciepłego inspektu. Nasiona kiełkują w temperaturze 20 – 25oC. Na miejsce stałe sadzimy w połowie V w rozstawie 30 cm x 40 cm.

Zastosowanie

Stosowany jest do tworzenia grup ogrodowych i na kwietniki. Niższe odmiany można sadzić do pojemników lub stosować jako rośliny obwódkowe.


1

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rośliny ozdobne