Imperata cylindrica – imperata cylindryczna

Imperata cylindrica – imperata cylindryczna


Imperata cylindrica - imperata cylindryczna Red Baron, trawa ozdobna
Imperata cylindrica – imperata cylindryczna Red Baron

Dekoracyjność: Wyjątkowo piękna bylinowa trawa ozdobna, uprawiana jest przede wszystkim odmiana Red Baron o liściach czerwono zakończonych, wyglądających jak płomyki ognia.

Pochodzenie: Rośnie dziko w Japonii, głównie na terenach zalewowych.

Opis: Czysty gatunek rozrasta się dość ekspansywnie za pomocą kłączy, ale w ogrodach uprawiana jest wyłącznie słabiej rosnąca odmiana Red Baron. Wąskie liście dorastają do 60 cm. Stopniowo, od wierzchołków liście zaczynają przebarwiać się na czerwono, jesienią  są czerwone prawie na całej długości. Kwitnie bardzo rzadko, w VIII-IX.

Wymagania: Najlepiej rośnie i wybarwia się na stanowisku słonecznym lub lekko ocienionym. Wymaga przeciętnej gleby ogrodowej, dobrze zdrenowanej, z dużą ilością substancji organicznej, dobrze trzymającej wilgoć. Jest tolerancyjna w stosunku do odczynu gleby, dobrze znosi wysokie zasolenie. Jest mrozoodporna, choć warto przed zimą lekko zabezpieczyć.

Uprawa: W czasie suszy rośliny regularnie podlewamy. Wiosną i latem warto zasilać kępy nawozami z dużą zawartością azotu. Przed zimą kępy wypełniamy od góry liśćmi lub stroiszem, co zabezpiecza rośliny przed namakaniem. Zimą liście zasychają, ale wycinamy je dopiero wczesną wiosną (pozostające na zimę liście dodatkowo osłaniają nasady liści przed mrozem i wilgocią)

Rozmnażanie: Łatwe przez kłącza, które dzielimy wczesną wiosną.

Zastosowanie: Doskonała trawa ozdobna do zestawień kolorystycznych na rabatach. Szczególnie ładnie prezentuje się jesienią wśród innych traw, posadzona w dużej grupie. Pięknie prezentuje się nad zbiornikami wodnymi. Można też obsadzać nią pojemniki. Jest rośliną jadalną wykorzystywaną w kuchni azjatyckiej.

Odmiany:

Red Baron – podstawowa odmiana uprawiana w naszych ogrodach, przebarwia się na intensywny czerwony kolor.

1

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rośliny ozdobne