Crocosmia x crocosmiiflora - krokosmia ogrodowa, montbrecja, cynobrówka

Crocosmia ×crocosmiiflora - krokosmia ogrodowaCrocosmia ×crocosmiiflora - krokosmia ogrodowaDekoracyjność: Bulwiasta bylina niezimująca w gruncie o jaskrawych kwiatach pojawiających się późnym latem i jesienią. 

Pochodzenie i opis: Jest to mieszaniec gatunków dziko rosnących w Afryce Południowej. Jest kuzynką mieczyka i frezji. Wytwarza bulwy zaopatrzone w korzenie kurczliwe (podobnie jak mieczyk). Korzenie te kurcząc się wciągają roślinę głębiej i umożliwiają powstawanie nowych bulw nad bulwą mateczną. Dorasta do 80 cm i tworzy kępy trawiastych liści. Z kępy tej wyrastają w drugiej połowie lata (k. VII - IX) nagie pędy kwiatostanowe z kwiatami zebranymi w jednostronne grona podobne do gron frezji. Kwiaty, w zależności od odmiany, mają różne odcienie żółci, pomarańczu i czerwieni (barwy ognia). Kwiaty są pachnące i przyciągają motyle (w warunkach naturalnego występowania - kolibry). 

Wymagania i uprawa: Najlepiej rośnie w miejscach nasłonecznionych i ciepłych, choć dobrze znosi półcień. Wymaga gleby dobrze zdrenowanej, przepuszczalnej, o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym. W czasie długotrwałej suszy wymaga podlewania. Co do zimowania montbrecji, to zdania są mocno podzielone. Wiem z doświadczenia, że niektóre odmiany (niestety te o małych, niezbyt barwnych kwiatach) są w stanie przezimować pod przykryciem w ogrodzie (okolice Warszawy), inne (niestety te ładniejsze) musimy co roku wykopywać i ich bulwy przechowywać w pomieszczeniu, podobnie jak mieczyki. Bulwy wykopujemy po pierwszych przymrozkach, gdy liście już uschną i po obsuszeniu i oczyszczeniu przechowujemy na sucho w pomieszczeniu o temp. ok. 5-8oC. Do gruntu sadzimy w IV/V.

Rozmnażanie: Przez oddzielanie bulw potomnych, przez wysiew nasion.

Zastosowanie: Doskonała roślina na późno letnie rabaty. Nadaje się do sadzenia w pojemnikach. Doskonały kwiat cięty, może stać w wazonie nawet 2 tygodnie.


Podobne artykuły:


 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Please publish modules in offcanvas position.

Free Joomla! template by L.THEME

Galeria zdjęć

roślin ozdobnych

camera