Dahlia x cultorum - dalia ogrodowa, georginia

Dahlia x cultorum - dalia ogrodowa, georginiaPochodzenie: Pochodzi z Ameryki Łacińskiej, gdzie obok rośliny ozdobnej jest także cenioną rośliną użytkową (zgrubiałe korzenie bulwiaste zawierają dużo skrobi i są bardzo smaczne i pożywne po przegotowaniu)

Opis: Wysokość od 30 do 150 cm. Wytwarza zgrubiałe korzenie bulwiaste wrażliwe na mróz. Pokrój krzaczasty, tworzy kępy wymagające niejednokrotnie stosowania podpór. Liście ciemnozielone, owalne. Kwiaty bardzo zróżnicowane, barwy prawie wszystkie (nie ma dalii niebieskich). Kwitnienie w II połowie lata.

Dahlia x cultorum - dalia ogrodowa, georginia- grupy odmian:

A. w zależności od typu kwiatostanu: pojedyncze, dekoracyjne, anemonowe, kuliste, pomponowe, kołnierzykowe, peoniowe, kaktusowe.

B. ze względu na wysokość: odmiany niskie i wysokie

Wymagania: Stanowisko słoneczne i osłonięte, gleba piaszczysto-gliniasta, wymaga regularnego podlewania i nawożenia

Zastosowanie: Odmiany niskie na kwietniki, rabaty, do skrzynek, mis. Odmiany wysokie do tworzenia grup ogrodowych, osłon, na wyższe partie rabat. Dalie pomponowe i kaktusowe nadają się na kwiat cięty.

Uprawa: Sadzimy do gruntu w II połowie V. Wykopujemy po pierwszych przymrozkach. Z wykopywaniem karp dalii nie należy zbytnio się spieszyć, gdyż krótki dzień wpływa dodatnio na gromadzenie się substancji zapasowych w zgrubiałych korzeniach. Przechowujemy przez zimę w temperaturze ok.3-5oC, lekko przysypane podłożem. W III możemy przystąpić do podpędzenia karp w ciepłym miejscu (ok.18oC)

Rozmnażanie:

~ generatywnie - rzadko stosowane, właściwie tylko dla odmian o kwiatach pojedynczych. Nasiona wysiewany w III-IV w szklarni. W V/VI wysadzamy młode roślinki do gruntu

~ wegetatywnie - przez podział karp w V, bezpośrednio przed sadzeniem. Musimy pamiętać, aby każda część miała wyraźnie widoczny pąk. Przez sadzonki zielne - w III podpędzamy karpy na zagonach w ciepłej szklarni. Gdy wybiją pędy (IV) wycinamy je wraz z piętką (sadzonki) i doniczkujemy. Do gruntu wysadzamy pod koniec V. Jest to sposób bardzo wydajny, ale pracochłonny.


Inne artykuły o bylinach niezimujących w gruncie:


Please publish modules in offcanvas position.

Free Joomla! template by L.THEME

Galeria zdjęć

roślin ozdobnych

Read more...

camera