Plectranthus coleoides - plektrantus koleusowy, komarzyca

Plectranthus coleoides - plektrantus koleusowy, komarzycaPochodzenie:  Indie

Opis: Nie wytwarza podziemnych organów spichrzowych, zimuje w postaci ulistnionych pędów. Pędy długości do 100 cm, pokrój zwisający. Roślina ozdobna tylko z pokroju i liści. Pędy delikatne, kruche, wiotkie. Liście gęsto osadzone na pędzie, jajowate, ząbkowane, lekko owłosione, najczęściej biało obrzeżone. Pędy i liście charakterystycznie pachną, czym odstraszają komary i mole. Kwiaty bez znaczenia zdobniczego, drobne niebieskie lub białe.

Wymagania: Stanowisko słoneczne lub półcieniste, gleba próchniczna, żyzna, lekko kwaśna, stale lekko wilgotna.

Zastosowanie: Doskonała roślina do obsadzania pojemników, do tworzenia zestawień z roślinami o intensywnych barwach, może być też stosowana na rabatach jako roślina okrywowa.

Uprawa: Przed nastaniem pierwszych przymrozków ulistnione rośliny wstawiamy do jasnych pomieszczeń o temperaturze ok. 10-15oC. W czasie zimy umiarkowanie podlewamy. Pod koniec zimy rośliny przycinamy w celu pobudzenia wzrostu nowych pędów, wstawiamy do cieplejszego pomieszczenia, zaczynamy intensywniej podlewać i nawozić. W II-III z nowych pędów możemy sporządzać sadzonki wierzchołkowe.

Rozmnażanie: Wegetatywne - przez sadzonki wierzchołkowe pobierane przez niemal cały rok (poza okresem zimowym). Po ukorzenieniu sadzonki uszczykujemy w celu lepszego rozkrzewienia. Na miejsce stałe w ogrodzie wysadzamy w V.


Inne artykuły o bylinach niezimujących w gruncie:


Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Please publish modules in offcanvas position.

Free Joomla! template by L.THEME

Galeria zdjęć

roślin ozdobnych

camera