Begonia x tuberhybrida - begonia bulwiasta

Begonia tuberhybrida - begonia bulwiasta, kiełkujące bulwyBegonia tuberhybrida - begonia bulwiastaPochodzenie: Mieszaniec, pochodzi od gatunków rosnących w Ameryce Południowej

Opis: Wysokość do 30 cm, wytwarza bulwy wrażliwe na mróz. Liście są mięsiste, owłosione, niesymetryczne (stąd inna nazwa - ukośnica). Kwiaty wyrastają z kątów liści, są pojedyncze, półpełne lub pełne, rozdzielnopłciowe, rośliny jednopienne. Kwitnienie od V do jesieni.

 


 - grupy odmian:

  • B. tuberhybrida grandiflora - begonia wielkokwiatowa

  • B. tuberhybrida floribunda - begonia średniokwiatowa

  • B. tuberhybrida multiflora - begonia wielokwiatowa (b. drobnokwiatowa)

  • B. tuberhybrida pendula - begonia zwisła

Wymagania: stanowisko słoneczne lub półcieniste, gleba żyzna, zasobna w składniki pokarmowe, odczyn lekko kwaśny, dobrze rośnie na oborniku, nie znosi długotrwałych deszczów (łatwo porażana przez choroby grzybowe), gatunek wrażliwy na mróz (a nawet na przymrozki)

Zastosowanie: rabaty, kwietniki, pojemniki stojące i wiszące, stosowana też jako doniczkowa roślina pokojowa

Uprawa: bulwy sadzimy do gruntu w V/VI, gdy minie groźba przymrozków. Możemy już w II/III wysadzić bulwy w ciepłe miejsce (ok. 20oC) i przyspieszyć - wtedy do gruntu wysadzamy nawet i kwitnące rośliny. Wykopujemy tuż przed pierwszymi jesiennymi przymrozkami i przechowujemy przez zimę w temperaturze ok. 8oC, w torfie lub trocinach.

Rozmnażanie:

~generatywne - wysiew nasion w XI-II w ciepłych szklarniach. Nasiona i siewki są bardzo drobne. Pikowanie jest bardzo pracochłonne ze względu na niewielkie rozmiary siewek, należy wykonać 2-3 razy. Jest to najwydajniejszy sposób rozmnażania begonii.

~wegetatywnie - podział bulw w IV po podpędzeniu w ciepłej szklarni (mało wydajne)

sadzonki pędowe - ukorzenianie wybijających pędów w III/IV. Ukorzenianie trwa ok. 3 tygodni, jest też niezbyt wydajne


Inne artykuły o bylinach niezimujących w gruncie:


Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Please publish modules in offcanvas position.

Free Joomla! template by L.THEME

Galeria zdjęć

roślin ozdobnych

camera