Sedum - rozchodnik

Rozchodniki mogą rosnąć niemal na gołej skale.Rozchodniki uprawiane w naszych ogrodach są zarówno przybyszami z innych krajów i kontynentów, jak i naszymi rodzimymi przedstawicielami. Jest ich w sumie ponad 500 gatunków. Są to byliny kobiercowe, a tyko nieliczne osiągają wysokość do 80 cm. Liście rozchodników wynikają z ich przystosowania do warunków środowiskowych, są grube, mięsiste, dobrze zabezpieczone przed utratą wody i zdolne ją magazynować. Liście te są trwałe i dekoracyjne przez cały rok, nawet zimą. Kwiaty zebrane są najczęściej w baldachy, owocem jest torebka, często mająca walory zdobnicze.

Rozchodnik zachwycają nie tylko liśćmi i pokrojem.

Rozchodniki są roślinami niewybrednymi, są typowymi suchorostami i sukulentami, dobrze znoszącymi pełne nasłonecznienie, długotrwałą suszę i ubogą, suchą glebę (choć np. S.spurium, S.sexangulare mogą rosnąć w półcieniu). Gleba powinna być przepuszczalna, mieć dobre stosunki powietrzno-wodne, a odczyn zbliżony do obojętnego. Rozchodniki dobrze reagują na nawożenie mineralne w czasie wiosennego rozwoju. Zbyt duża jednak dawka nawozu lub zbyt częste nawożenie może spowodować nadmierną wybujałość roślin i zatracenie ich charakterystycznego pokroju oraz mniejszą odporność na mróz. Większość jest wystarczająco odporna na mróz i tylko gatunki meksykańskie muszą być przenoszone na zimę do cieplejszych pomieszczeń. Wrażliwsze na mrozy i wymagające okrycia są natomiast liczne barwne odmiany rozchodników.

Rozchodnik okazały wiosną.Rozmnażanie rozchodników jest proste i nawet zupełny amator może sobie z tym poradzić. Często rozmnażanie przeprowadza się przy okazji odmładzania (rozchodniki wymagają odmładzania co 4-5 lat). Najczęściej stosuje się sadzonkowanie pędów wiosną i latem. Czas ukorzeniania wynosi ok. 2 tygodni. Można sadzonki umieszczać albo w większych ilościach w skrzynkach, albo po kilka sztuk bezpośrednio w doniczkach. Innym sposobem jest podział karp w IV-V lub w VIII-IX. Rzadko stosuje się wysiew nasion w III-IV. Nasiona kiełkują szybko i już po ok. 1 miesiącu młode siewki można sadzić do doniczek lub do gruntu.

Rozchodniki są dekoracyjne przed wszystkim z ulistnienia, często dywanowego pokroju oraz z kwiatów, które jednakże stanowią efekt dodatkowy i często krótkotrwały.

Rozchodniki znajdują zastosowanie przede wszystkim w ogrodach skalnych i alpinariach, do obsadzania suchych skarp, murków kwiatowych, a także na rabaty, kwietniki, groby. Rozchodniki można też ciąć i tworzyć regularne kwietniki dywanowe, zastępujące na niewielkich powierzchniach trawnik.

Dekoracyjność: Kwiaty, pokrój.


Podobne artykuły:


Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Please publish modules in offcanvas position.

Free Joomla! template by L.THEME

Galeria zdjęć

roślin ozdobnych

camera