Brunnera macrophylla, Anchusa myosotidiflora - brunnera wielkolistna, kaukaska niezapominajka

Brunnera macrophylla, Anchusa myosotidiflora - brunnera wielkolistna, kaukaska niezapominajkaPochodzenie i opis: Pochodzi z Kaukazu, z wysokogórskich łąk i lasów. Wysokość do 30-40 cm. Tworzy kulistą kępę, często pokładającą się, przez co zajmuje znaczną powierzchnię. Liście jasnozielone, jajowate, gładkie, o wyraźnym unerwieniu. Kwiatostan groniasty, kwiaty bardzo podobne do kwiatów niezapominajek, niebieskie z żółtym środkiem, pachnące. Kwitnie w IV-V. Okres kwitnienia jest długi i wynosi ok.2 miesięcy. Może powtórnie zakwitnąć jesienią. Bylina długowieczna.

Brunnera macrophylla - brunnera wielkolistna, liścieWymagania: Stanowisko półcieniste, osłonięte od wiatru. Gleba żyzna, próchniczna, nie za sucha, może być nawet gliniasta lub ilasta. Unikać stanowisk ciepłych, gleb piaszczystych i suchych. Gatunek całkowicie zimotrwały.

Brunnera macrophylla - brunera wielkolistnaUprawa: Bylina łatwa w uprawie, polecana początkującym amatorom. Rośliny podlewać w czasie suszy. W maju skracać przekwitłe pędy, gdyż roślina łatwo rozsiewa się.

Rozmnażanie: Przez sadzonki korzeniowe w III-IV, pionowo w inspekcie, przez wysiew nasion lub podział wiosną lub jesienią. Często sama się rozsiewa.

Zastosowanie: Na rabaty z roślinami lubiącymi półcień i wilgoć, nad zbiornikami wodnymi. Jako roślina okrywowa pod drzewami i krzewami.

Dekoracyjność: Pokrój, kwiaty podobne do niezapominajek.


Można pomylić z:

Omphalodes verna - ułudka wiosenna

Myosotis sylvatica - niezapominajka leśna


Podobne artykuły:


Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Please publish modules in offcanvas position.

Free Joomla! template by L.THEME

Galeria zdjęć

roślin ozdobnych

camera