Lithospermum diffusum, Lithodora diffusa - nawrot

Lithospermum, Lithodora - nawrotPochodzenie: Rośnie dziko w Europie i Azji.  

Opis: Bylina o grubym kłączu i płożących owłosionych pędach. Osiąga wysokość 30 cm. Jest ozdobna z niedużych, intensywnie błękitnych (!!!) kwiatów. Kwitnienie rozpoczyna się w drugiej połowie maja i trwa kilka miesięcy nieprzerwanie. Pędy pokryte drobnymi ciemnozielonymi liśćmi pokładają się na podłożu i łatwo zakorzeniają.

Wymagania: Najlepiej rośnie w miejscach dobrze nasłonecznionych, ciepłych (naturalne stanowiska to suche południowe wzgórz i zarośla na lessach). Lubi glebę przepuszczalną, umiarkowanie nawadnianą, najlepiej lekko zasadową. Nie znosi deszczowych lat i mokrych zim. Ponieważ pędy nawrotu są pokryte włoskami, to łatwo ulegają chorobom grzybowym, gdy wilgoci jest za dużo. Po kwitnieniu warto przyciąć wyciągnięte pędy w celu zagęszczenia i pobudzenia do kwitnienia.Dobrze znoszą nasze zimy, źle reagują natomiast na częste roztopy, kiedy to mogą zagniwać jego korzenie i pędy. Warto przed zimą przykryć kępy roślin stroiszem (gałązki roślin iglastych) aby korzenie rośliny nie namakały.  

Zastosowanie: Doskonała, niedoceniana roślina do ogrodów skalnych i zadarniania suchych, słonecznych miejsc. Nie jest wymagająca i szybko okryje puste przestrzenie w ogrodzie. Szczególnie oryginalny jest kolor kwiatów - niespotykany wśród roślin ogrodowych, wyglądający na nieco podbarwiony.

Rozmnażanie: Łatwo rozmnaża się przez sadzonki zielne ukorzeniane poza okresem kwitnienia. Pędy łatwo zakorzeniają się, można więc korzystać z odcinania odkładów poziomych. 


Podobne artykuły:


Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Please publish modules in offcanvas position.

Free Joomla! template by L.THEME

Galeria zdjęć

roślin ozdobnych

camera