Asclepias tuberosa - trojeść bulwiasta

Asclepias tuberosa - trojeść bulwiastaDekoracyjność: Jaskrawo pomarańczowe kwiaty, puchate owocostany.

Pochodzenie: Rośnie dziko we wschodniej części Ameryki Północnej, w suchych lasach, na skalistych nieużytkach, suchych łąkach..

Asclepias tuberosa - trojeść bulwiastaOpis: Dorasta do 1 m. Pod ziemią tworzy zgrubiałe bulwiaste korzenie. Ma wąskie szorstkie liście, ułożone spiralnie wokół łodygi. Łodyga pokryta jest delikatnymi włoskami. Kwitnie w VI-VIII, kwiaty są zebrane na wierzchołkach w baldachowate kwiatostany. Kwiaty są wyjątkowo jaskrawe, pomarańczowe, miododajne, wabiące też motyle. Na jesieni pojawiają się puchate nasiona wysypujące się z podłużnych strąków. 

Wymagania: Dobrze rośnie na stanowisku słonecznym, ciepłym, osłoniętym na przepuszczalnej, dobrze zdrenowanej glebie, najlepiej z dodatkiem żwiru. Na glebie zlewnej, stale wilgotnej zagniwają zgrubiałe korzenie i roślina nie jest zimotrwała. Nie lubi przesadzania.

Uprawa: Przed zimą część nadziemną ścinamy, a glebę wokół rośliny okrywamy suchymi liśćmi i ziemią, albo wykopujemy i przechowujemy w chłodnych, ale zabezpieczonych przed mrozem pomieszczeniach. 

Rozmnażanie: Wysiew nasion na wiosnę lub jesienią. Łatwo daje też samosiew, a w miejscach sprzyjających staje się ekspansywna.

Zastosowanie: Doskonała roślina rabatowa, ze względu na jaskrawy kolor kwiatów. Kwiaty trwałe, dlatego nadają się do bukietów. 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Please publish modules in offcanvas position.

Free Joomla! template by L.THEME

Galeria zdjęć

roślin ozdobnych

camera