Omphalodes verna - ułudka wiosenna

Omphalodes verna - ułudka wiosennaDekoracyjność: Niezwykle niebieskie, bardzo liczne wiosenne kwiaty przypominające niezapominajki. Po kwitnieniu - gęste, zielone kobierce. Inne nazwy tej rośliny to: niebieskooka Mary, płożąca niezapominajka.

Pochodzenie: Rośnie dziko w górskich lasach na południu Europy (Alpy, Bałkany, Dolomity, Apeniny). 

Opis: Niska dywanowa roślina, dorasta do 20 cm. Wytwarza rozłogi, dzięki którym łatwo się rozrasta i rozmnaża. Liście sercowate, stosunkowo duże, na długich ogonkach, szorstkie . Najpiękniejsze są kwiaty, liczne, drobne, bardzo intensywnie niebieskie z białym oczkiem. Przypominają kwiaty niezapominajki, ale ich barwa jest jeszcze ładniejsza. Kwitnienie w III-V.

Wymagania: Najlepiej czuje się w miejscach lekko ocienionych, na pełnym słońcu liście łatwo żółkną, w głębokim cieniu roślina słabiej kwitnie. Wymaga gleby żyznej, próchnicznej, stale lekko wilgotnej, ale przepuszczalnej. Bez problemu znosi nasze zimy. 

Omphalodes verna - ułudka wiosennaUprawa: Roślina bardzo łatwa w utrzymaniu. Nie wymaga specjalistycznych zabiegów - wystarczy na wiosnę zasilić ją nawozem wieloskładnikowym i usunąć uschnięte liście na początku sezonu wegetacyjnego.  Łatwo się rozrasta i regeneruje.Omphalodes verna - ułudka wiosenna

Rozmnażanie: Bardzo łatwo rozmnaża się przez rozłogi oddzielane jesienią, przez podział wczesną wiosną, przed kwitnieniem. Można też wysiewać nasiona.

Zastosowanie: Doskonała roślina zadarniająca w miejscach półcienistych i cienistych, tam gdzie nie chce rosnąć trawnik. Może być stosowana jako podszycie parkowe pod krzewami i drzewami. Świetnie prezentuje się w nasadzeniach naturalistycznych. Można ją sadzić na obrzeżach rabat.


Można pomylić z:

Myosotis sylvatica - niezapominajka leśna

Brunnera macrophylla, Anchusa myosotidiflora - brunnera wielkolistna, kaukaska niezapominajka


Podobne artykuły:


Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Please publish modules in offcanvas position.

Free Joomla! template by L.THEME

Galeria zdjęć

roślin ozdobnych

camera