Draba aizoides – głodek mrzygłód

Draba aizoides – głodek mrzygłódBardzo wdzięczna malutka roślinka górska, doskonała do skalnych partii ogrodu. Ozdobą jej są drobniutkie rozetki liściowe oraz żółte wiosenne kwiatuszki. Jest to gatunek bardzo łatwy w uprawie i niewymagający, dobrze znosi a wręcz potrzebuje warunków głodowych (stąd nazwa).

Pochodzenie i opis: Pochodzi z gór Europy, także gatunek krajowy, rośnie dziko na skałach wapiennych i dolomitowych. Wysokość 5-10 cm. Tworzy gęste, zielone i zimozielone kobierce. Liście zebrane w małe rozetki, sztywne i zaopatrzone w szczeciniaste włoski. Kwiaty drobne, jasnożółte, zebrane w grona na krótkich łodyżkach. Kwitnienie w III-IV.

Wymagania: Stanowisko słoneczne i suche. Nie jest wymagający co do gleby, ale lepiej rośnie na glebie słabszej i uboższej.

Rozmnażanie: Przez wysiew nasion. Nasiona zbieramy w miarę dojrzewania, ponieważ bardzo szybko się osypują i wysiewamy zimą, gdyż wymagają przemrożenia. Podział i sadzonkowanie najlepiej przeprowadzać w VII-VIII.

Zastosowanie: Jest to bardzo cenna roślina okrywowa na rabaty skalne, na suche murki i skarpy kwiatowe, do wypełniania szpar między kamieniami i płytami chodnikowymi.


Podobne artykuły:


Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Please publish modules in offcanvas position.

Free Joomla! template by L.THEME

Galeria zdjęć

roślin ozdobnych

camera