Dryas octopetala – dębik ośmiopłatkowy

Dryas octopetala – dębik ośmiopłatkowyPochodzenie i opis: Krzewinka górska, rośnie dziko w Tatrach i Alpach. Wysokość do 10 cm. U podstawy wytwarza krótki „pień”, mocno rozgałęziający się. Rozrasta się na skałach tworząc rozłożyste kobierce. Liście drobne, błyszczące, skórzaste, spodem biało owłosione, bardzo podobne do liści dębu, tworzące rozetki. Kwiaty duże, białe, o ośmiu płatkach, osadzone pojedynczo na szczycie pędu. Kwitnienie w V-VI. Często powtarza kwitnienie jesienią. Ozdobne są też pióropuszowate owocostany. Gatunek rosnący bardzo wolno.

Dryas octopetala – dębik ośmiopłatkowy

Wymagania: Stanowisko słoneczne, a nawet palące. Gleba lekka, kamienista, z dużą zawartością wapnia, koniecznie z dobrym drenażem. Jest odporny na suszę i chłody.

Uprawa: Znosi przesadzanie tylko z nienaruszoną bryłą korzeniową.

Dryas octopetala – dębik ośmiopłatkowy, owocostany

Rozmnażanie: Rozmnażanie dębika przysparza sporych trudności. Wytwarza sporo nasion, jednakże kiełkują one bardzo słabo. Nasiona wysiewamy zaraz po zbiorze. Najlepiej rozmnażać go przez podział rozrośniętych egzemplarzy oraz przez sadzonki z piętką (kawałek zeszłorocznego, zdrewniałego pędu) sporządzane w VII-IX. Sadzonki ukorzeniają się bardzo słabo, dlatego też warto stosować ukorzeniacz. Rozstawa sadzenia wynosi ok. 15 roślin / m2.

Zastosowanie: W ogródkach skalnych, w szczelinach między kamieniami i na murkach skalnych, do obsadzania mocno nasłonecznionych i palących partii ogródka skalnego, gdzie żadne inne rośliny nie chcą dobrze rosnąć.


Podobne artykuły:


Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Please publish modules in offcanvas position.

Free Joomla! template by L.THEME

Galeria zdjęć

roślin ozdobnych

camera