Eranthis hyemalis - rannik zimowy

Eranthis hyemalis - rannik zimowyPochodzenie:  Rośnie dziko w Europie Południowej i Azji Mniejszej. 

Dekoracyjność:  Wczesnowiosenne żółte kwiaty otoczone kołnierzykiem liści.

Opis: Gatunek wytwarza bulwy korzeniowe. Wysokość ok. 10 cm. Pierwsze liście osadzone w okółkach, po 3 na szczycie ogonka, tworzą kryzę pod kwiatami i rozwijają się razem z kwiatami. Następnie, po kwitnieniu, pojawiają się gęste liście właściwe i torebkowate owoce (zdjęcie po lewo). Latem część nadziemna stopniowo zupełnie zanika. Kwiat nie jest zróżnicowany na kielich i koronę, zbudowany jest z 6-8 płatków o intensywnej żółtej barwie i delikatnym zapachu. Rośliny są niskie i delikatne, ale doskonale widoczne z daleka na tle śniegu, kwitną bowiem już w II-III, kwitnienie jest długie i obfite.  Po kwitnieniu bardzo łatwo zawiązuje nasiona, umieszczone w zielonych torebkach. Nasiona te bardzo łatwo rozsiewają się po ogrodzie, dając obfity samosiew.

Wymagania: Dobrze rośnie na stanowiskach wilgotnych i półcienistych lub słonecznych, ciepłych, osłoniętych od wiatrów. Gleba najlepiej próchniczna, wilgotna, o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym.Eranthis hyemalis - rannik zimowy

Uprawa: Bulwy wykopujemy jeszcze przed całkowitym zaschnięciem liści, a do gruntu sadzimy we IX. Przed sadzeniem warto namoczyć bulwy przez dobę w letniej wodzie (napęczniałe szybciej zaczną się rozwijać). W czasie wegetacji rośliny wymagają systematycznego podlewania i nawożenia. Przed zimą warto przykryć rośliny torfem lub korą.

Zastosowanie: Doskonale nadaje się do tworzenia grup szczególnie w połączeniu z fioletowo kwitnącymi roślinami, najlepiej cebulowymi. Bardzo dobrze wygląda pod drzewami i krzewami. Długo rośnie w jednym miejscu. Nadaje się do sadzenia w niewielkich grupach w ogródkach skalnych.

Rozmnażanie: Przez oddzielanie nowych bulw lub podział starych (co 2-3 lata) po wykopaniu w V. Podzielone bulwy można od razu wysadzić do gruntu lub przechować je do jesieni w wilgotnym torfie. Można też rozmnażać rannik przez nasiona wysiewane w maju do skrzyneczek. Nasiona kiełkują następnej wiosny. Po dwóch latach uzyskujemy bulwki, które jesienią sadzimy do gruntu. Rośliny produkowane z nasion kwitną po 3-4 latach od wysiewu. Daje gęsty samosiew (na zdjęciu - siewki wśród floksa szydlastego).


Podobne artykuły:


Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Please publish modules in offcanvas position.

Free Joomla! template by L.THEME

Galeria zdjęć

roślin ozdobnych

camera