Iberis sempervirens - ubiorek wiecznie zielony

Iberis sempervirens - ubiorek wiecznie zielonyPochodzenie i opis: Rośnie w szczelinach skał gór Europy i Azji Mniejszej. Jest to zimozielona krzewinka. Wysokość do 30 cm. Tworzy szerokie kępy. Pędy pokładające się, drewniejące od dołu w drugim roku uprawy. Liście skórzaste, ciemnozielone. Kwiaty białe, zebrane w płaskie później wydłużone baldachowate grona. Kwitnie w V-VI. Kwitnienie jest tak obfite, że roślina tworzy biały kwietny dywan. Pojedyncze kwiatostany pojawiają się jeszcze na jesieni. Wartościowy gatunek należący do „wiosennej piątki skalnej”.

Wymagania: Gatunek niewybredny, mimo swojego górskiego pochodzenia. Stanowisko słoneczne i ciepłe (tylko wtedy jest w pełni zimotrwały). W półcieniu ma mniej zwarty pokrój,  zasycha od środka i słabiej kwitnie. Gleba przepuszczalna, piaszczysto-gliniasta, nie za sucha, dobrze zdrenowana, uboga w próchnicę, o odczynie zasadowym. W czasie bezśnieżnych zim część nadziemna może przemarzać.Iberis sempervirens - ubiorek wiecznie zielony

Uprawa: Czasami zasilać nawozem mineralnym. Po kwitnieniu pędy przyciąć o 1/3 do 1/2 dla poprawienia kształtu rośliny (wysokość cięcia zależy od tego, jaki chcemy nadać roślinie kształt i przypomina cięcie żywopłotów) i dla obfitszego kwitnienia. Po przycięciu rozłożyć kompost torfowo-obornikowy. Nie należy sadzić zbyt gęsto, gdyż szybko się rozrasta. Przy dobrej pielęgnacji może długo rosnąć w tym samym miejscu i osiągać średnicę nawet 1,5 m. Wskazane lekkie okrycie na zimę.

Rozstawa: 40x30 cm.

Rozmnażanie: Przez sadzonki wierzchołkowe z pędów lekko zdrewniałych w VIII-IX lub II-III. Sadzonki ukorzeniają się szybko i w dużym procencie. Przez wysiew nasion, ale siewki są bardzo zróżnicowane i często otrzymujemy mało wartościowe mieszańce, wymarzające w czasie zimy.

Zastosowanie: W ogrodach skalnych (głównie większych, bo silnie się rozrasta), na obwódki, na rabatach, pomiędzy szczelinami murów i płyt, na ścianach kwiatowych (gdzie tworzy piękne nawisy). Dobrze jest sadzić go w grupach po ok. 10 roślin.

Dekoracyjność: Ciemnozielone, zimozielone liście, zwarty pokrój, piękne, liczne kwiaty.


Więcej o: Wiosenna piątka skalna


 

Podobne artykuły:


Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Please publish modules in offcanvas position.

Free Joomla! template by L.THEME

Galeria zdjęć

roślin ozdobnych

camera