Ligularia dentata, Ligularia clivorum - języczka pomarańczowa

Ligularia dentata, L.clivorum - języczka pomarańczowaPochodzenie i opis: Bagienne tereny Chin i Japonii. Wysokość 100- . Tworzy wzniesioną krzaczastą kępę. Łodygi grube i mocne. Liście duże, sercowate, ciemnozielone, od spodu czerwieniejące. Kwiaty żółto pomarańczowe, zebrane w nibybaldachy, na nagich pędach kwiatostanowych wzniesionych ponad liście. Kwitnienie w VIII-IX. Gatunek okazały, choć absolutnie nie ekspansywny.

Wymagania: Stanowisko półcieniste do lekko cienistego, chłodne i wilgotne. Może rosnąć również na stanowiskach słonecznych i suchszych, ale wtedy w upalne dni liście więdną i zwisają. Gleba próchniczna, wilgotna, gliniasta i żyzna. Gatunek całkowicie trwały i wytrzymały.Ligularia dentata, L.clivorum - języczka pomarańczowa

Uprawa: Obficie podlewać na glebach przepuszczalnych. Intensywnie zasilać nawozami w okresie wegetacji. Jesienią ściąć całą roślinę tuż przy ziemi.

Rozmnażanie: Przez podział lub przez siew.

Zastosowanie: Do obsadzania zbiorników wodnych, do dużych ogrodów naturalistycznych, na większych rabatach. Bardzo często sadzona na rabatach parkowych.

Dekoracyjność: Okazałe liście, duże, jaskrawe kwiaty ożywiające późno letni ogród.


Podobne artykuły:


Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Please publish modules in offcanvas position.

Free Joomla! template by L.THEME

Galeria zdjęć

roślin ozdobnych

camera