Matteuccia struthiopteris - pióropusznik strusi

Matteuccia struthiopteris - pióropusznik strusiOpis: Paproć krajowa. Rośnie dziko w wilgotnych lasach, na polanach, w wilgotnych zaroślach. W Polsce gatunek chroniony. Wysokość do 150 cm. Wytwarza podziemne rozłogi, dzięki którym ekspansywnie się rozrasta. Liście dwojakiego rodzaju - płonne (niepłodne, asymilacyjne) i zarodnionośne. Liście płonne są długie, podwójnie pierzaste, początkowo pastorałowato zawinięte. Liście zarodnionośne są ciemnobrązowe, sztywne, silnie skrócone, przypominające strusie pióra (stąd nazwa), trwałe zimą. Oczywiście jak każda paproć, nie wytwarza kwiatów, gdyż nie jest rośliną nasienną.Matteuccia struthiopteris - pióropusznik strusi

Wymagania: Stanowisko cieniste i chłodne, dostatecznie wilgotne. Dobrze rośnie tylko na glebie próchnicznej, z dodatkiem torfu. Rozrasta się bardzo szybko i szybko potrafi zawładnąć całym ogrodem.

Rozmnażanie: Podział rozrośniętych kęp w IV-VI, przed pełnym rozwojem liści.

Zastosowanie: Do ogrodów naturalistycznych, niedaleko wody (oczka wodne, strumyki), do cienistych zakątków ogrodu. Kojarzona z Nocą Świętojańską, jako gatunek wydający kwiat paproci.


Podobne artykuły:


Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Please publish modules in offcanvas position.

Free Joomla! template by L.THEME

Galeria zdjęć

roślin ozdobnych

camera