Physalis alkegengii – miechunka rozdęta

Physalis alkegengii – miechunka rozdęta


Physalis alkegengii - miechunka rozdęta
Physalis alkegengii – miechunka rozdęta

Dekoracyjność: Tylko jesienią, gdy na roślinie dojrzewają liczne jaskrawo pomarańczowe oryginalnie rozdęte owoce.

Pochodzenie i opis: Rośnie dziko w Azji, jest kuzynką ziemniaka i pomidora. Wytwarza kłącza podobne do kłączy perzu i jest równie jak perz ekspansywna. Pedy sztywne dorastające do 50 cm. Liście nieco podobne do liści papryki. Kwiaty pojawiają się latem, są drobne kremowo białe, ginące wśród gęstych liści, bez znaczenia zdobniczego. Owoce stanowią główną ozdobę rośliny. Dojrzewają w VIII-IX. Przypominają rozdęte pergaminowe lampiony, a wewnątrz znajduje się mała pomarańczowo czerwona jagoda („pomidorek”). Podobnie jak wszystkie rośliny z rodziny psiankowatych zawierają substancje trujące, ale mocno dojrzałe jagody stosuje się jako roślina przyprawowa i lecznicza.

Kwiaty miechunki są niepozorne
Kwiaty miechunki są niepozorne

Wymagania: Najlepiej rośnie na stanowisku lekko ocienionym, chłodnym. Wymaga żyznych, lekko wapiennych, stale wilgotnych gleb. Jest w pełni mrozoodporna.

Uprawa: Jest rośliną nieefektowną przez całe lato, a przy tym tak bardzo ekspansywną, dlatego nie powinno się jej sadzić na typowych rabatach. Powinna być sadzona w miejscach mniej uczęszczanych, niezbyt widocznych. Najlepiej jest sadzić rośliny w pojemnikach, przez które nie przejdą ekspansywne kłącza (np. w kręgi po studni, w szerokie i głębokie donice).

Zastosowanie: Przede wszystkim wykorzystuje się owocujące pędy – ścina się je w całości i w takiej postaci tworzy bukiety jednogatunkowe lub jako dodatek do suchych kompozycji. Jagody stosowane w są leczniczo w postaci odwaru jako środek przyspieszający usuwanie kwasu moczowego z organizmu. Większe znaczenie kulinarne ma podobny gatunek – miechunka peruwiańska, której suszonych owoców używa się podobnie jak rodzynek.

Rozmnażanie: Bardzo łatwo rozmnaża się wegetatywnie przez podział kłączy wiosną.


0

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rośliny ozdobne